Безос вели дека најголемиот дел од парите ќе ги даде во добротворни цели, но како?

Сподели со своите пријатели

Основачот на Амазон Џеф Безос планира да донира поголем дел од своето богатство од 124 милијарди долари за време на неговиот живот.

Loading...

Во ексклузивно интервју за Си-Ен-Ен, тој рече дека најголемиот дел од своето богатство ќе го посвети на борбата против климатските промени и поддршката на луѓето кои можат да го обединат човештвото наспроти длабоките општествени и политички поделби.

Иако Безос не даде детали за ветувањето, ова е негова прва објава дека планира да донира поголем дел од своите пари.

Критичарите го обвинија Безос за непотпишувањето на „Giving Pledge“, ветувањето на стотици најбогати луѓе во светот да го донираат најголемиот дел од своето богатство во добротворни цели.

Прво заедничко интервју

Во интервју за Клои Мелас од Си-Ен-Ен во саботата во неговиот дом во Вашингтон, Безос, заедно со неговата партнерка, поранешната новинарка Лорен Санчез, изјавија дека „создаваат капацитет да можат да донираат пари“.

Кога директно го прашале дали има намера да донира поголем дел од своето богатство за време на неговиот живот, Безос одговорил: „Да, имам“.

Безос рече дека тој и Санчез се согласиле на првото заедничко интервју откако почнале да се забавуваат во 2019 година за да ја промовираат наградата Безос за храброст и учтивост, која оваа година ѝ беше доделена на музичарката Доли Партон.

За време на 20-минутниот разговор, Безос и Санчез отворија низа теми, од ставовите на Безос за политичкиот дијалог и можната економска рецесија, до планот на Санчез да го посети вселената со целосно женска екипа и нејзините размислувања за успешно деловно партнерство со Безос.

Loading...

Донираа за Доли Партон

Безос и Санчез објавија донација од 100 милиони долари за Доли Партон како дел од нејзината награда за храброст и учтивост.

Тоа е трета ваква награда, по сличните одобрувања на готвачот Хозе Андрес, кој продаваше оброци за да донира пари за Украинците, и активистот за климата и соработник на Си-Ен-Ен, Ван Џонс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој стои зад обидот за државен удар во Германија?

„Доли постојано блеска. И сè што сака да направи е да внесе светлина во туѓите светови. И така, не можевме да замислиме некој подобар за оваа награда од Доли, и знаеме дека таа ќе направи неверојатни работи со неа”, изјави Санчез.

Заедничката нишка што ги поврзува добитниците на наградите „Храброст и учтивост“, истакнува Безос, била нивната способност да здружат многу луѓе за да решат големи предизвици.

„Се чувствувам почестен што сум дел од она што тие го прават за овој свет“, изјави Безос за CNN.

Единството, верува Безос, е особина која ќе биде неопходна за справување со климатските промени и на која тој постојано се повикува додека ги критикува политичарите и социјалните медиуми дека ја поттикнуваат поделбата.

Најголем предизвик – како да се распредели богатството

Но, најголемиот предизвик за филантропската двојка можеби е да сфатат како да го распределат огромното богатство на Безос.

Безос одби да идентификува одреден процент или да даде специфики за тоа во што може да се инвестираат парите.

Loading...

И покрај тоа што е четврта најбогата личност во светот, според индексот на милијардери на Блумберг, Безос се воздржа од поставување на целната сума што ќе ја даде за време на неговиот живот.

Во текот на десет години, тој инвестираше 10 милијарди долари во својот фонд

Безос инвестираше 10 милијарди долари во текот на 10 години, или околу осум отсто од неговата моментална нето вредност, во фондот Безос Земја, чиј копретседавач е Санчез.

Меѓу приоритетите се и намалувањето на јаглеродниот отпечаток на градежен цемент и челик; охрабрување на финансиските регулатори да ги земат предвид ризиците поврзани со климата; подобрување на технологиите за податоци за следење на емисиите на јаглерод; и изградбата на природни, растителни јаглеродни мијалници во голем обем.

Иако Безос сега е извршен претседател на Амазон, а повеќе не е главен извршен директор (од таа позиција се повлече во 2021 година), тој сепак е вклучен во „зеленувањето“ на компанијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орбан: Ќе ги одземеме екстра профитите на МОЛ

Амазон е една од околу 300 компании кои се обврзаа да го намалат својот јаглероден отпечаток до 2040 година во согласност со принципите на Парискиот договор за климата, истакнува Безос.

Но, отпечатокот на Амазон порасна за 18 проценти во 2021 година, како одраз на бум на е-трговија поттикнат од пандемијата.

Справувањето на Амазон со сопственото влијание врз климата го одразува неговото огромно влијание врз сè, од дебатите на синдикатите до антимонополската политика.

Безос ја спореди својата филантропска стратегија со неговиот долгогодишен напор да изгради титански мотор за е-трговија и облак услуги што го направи еден од најмоќните луѓе во светот.

Loading...

„Најтешкиот дел е да откриете како да го направите тоа на ефикасен начин“, рече Безос, што имплицираше дека дури и кога ќе ги даде своите милијарди, ќе се обиде да го максимизира својот поврат.

„Не беше лесно да се изгради Амазон“

„Не е лесно. Изградбата на Амазон не беше лесна. Потребна беше многу напорна работа, еден куп многу паметни и вредни соработници. Мислам, и мислам дека Лорен го мисли истото, дека добротворната организација и филантропијата се многу слични. “, рече Безос, додавајќи:

„Има еден куп начини на кои можете да го направите тоа. Затоа треба внимателно да размислите за тоа и мора да имате брилијантни луѓе во тимот”.

Методичниот пристап на Безос кон дарувањето е во целосна спротивност со оној на неговата поранешна сопруга, филантропот Мекензи Скот, која неодамна донираше речиси 4 милијарди долари на 465 организации за помалку од една година.

Додека Безос и Санчез ги подготвуваат своите планови за огромното богатство на Безос, многу луѓе со скромни средства се подготвуваат за она што економистите стравуваат дека може да биде продолжена економска криза.

Во октомври, Безос твитна предупредување до своите следбеници на Твитер, препорачувајќи им да бидат подготвени.

Loading...

Советите беа насочени и кон сопствениците на бизниси и кон потрошувачите, рече Безос во интервјуто, сугерирајќи дека поединците треба да размислат за одложување на купувањето на скапи производи или дека компаниите треба да ги забават своите аквизиции и капитални расходи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СТО: Земјите сè повеќе го ограничуваат извозот на храна

„Избегнувајте ризик. Само малку намалување на ризикот може да направи разлика за малиот бизнис ако западнеме во посериозни економски проблеми“, рече Безос.

Многумина можеби чувствуваат стискање, додаде Безос, но тој тврди дека како оптимист верува дека американскиот сон ќе биде уште поостварлив во иднина, предвидувајќи дека во текот на неговиот живот патувањето во вселената би можело да стане широко достапно за јавноста.

Девојката на Безос е пилот

Санчез рече дека двајцата се навистина одлични соиграчи.

„Можеме да бидеме малку досадни“, рече Санчез. Безос се насмевна и одговори: „Никогаш не е досадно“.

Loading...

Санчез, основач на Black Ops Aviation, првата женска компанија за производство на воздушни филмови, е обучен пилот на хеликоптер.

Таа во интервјуто кажа дека и двајцата се менувале на возачкото седиште.

Безос го призна своето патување во вселената за неговиот ангажман во борбата против климатските промени.

Сега е редот на Санчез, кој за Си-Ен-Ен изјави дека очекува да се впушти сама во орбитата некаде во 2023 година. бидете прекрасна група жени“.

Безос може да стане сопственик на тим од НФЛ. CNN неодамна објави дека Безос и Џеј Зи преговараат за потенцијално заедничко купување на командантите на Вашингтон.

Loading...

Не е јасно дали двајцата веќе разговарале со Ден Снајдер и неговата сопруга Тања, сегашните сопственици на овој тим од НФЛ.

Но, за време на едно интервју во саботата, Мелас го праша Безос дали овие шпекулации се вистинити.

„Да, ги слушнав тие гласини“, рече Безос со насмевка. Санчез се насмеа: „Го сакам фудбалот. Тоа е се што ќе кажам“.

Безос додаде: „Пораснав во Хјустон, Тексас и играв фудбал кога бев дете… Тоа е мојот омилен спорт… Па ќе треба да почекаме и да видиме“.