Бербок го критикуваше Иран за изрекувањето на смртната казна

Сподели со своите пријатели

На конференцијата посветена на забраната на смртната казна во светот, германската министерка за надворешни работи Аналена Барбок го критикуваше Иран дека воведува смртна казна и репресија врз членовите на опозицијата.

Loading...

Говорејќи на Светскиот конгрес против смртната казна во Берлин, каде што учествуваат околу 90 делегации од целиот свет, Бербок рече дека егзекуциите најчесто ги користеле авторитарни режими, пренесува Ројтерс.

Таа рече дека е ужасната од извештајот за смртна казна во Иран за лице кое се приклучи на масовните протести за смртта на Махса Амини, која почина во притвор на иранската морална полиција на 16 септември затоа што не носеше „соодветна облека“. Танјуг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Гардијан: Полицијата во Иран пука во гениталии на девојчиња, а на мажи во лицето и очите

– Не криеме што мислиме за бруталната репресија на режимот врз сопствениот народ. Во Иран сега е изречена смртна казна за лице кое не направи ништо друго освен да се залага за своите либерални и граѓански права – рече Бербок од Берлин, само еден ден откако ЕУ воведе нови санкции за иранските лидери.