07.03.2019 00:28

BBC ја прогласи Приштина за најгрда престолнина во Европа (ВИДЕО)

Facebook Twitter Google+

Приштина е изгледа најгрдата престолнина во Европа, оцени репортер на ВВС кој во 2018 година се нашол во близина на булеварите „Џорџ Буш“ и „Бил Клинтон“.

Се наведува дека уредно платила соба во хотел без вода и одлучил да ги искористи следните два дена за прошетка низ градот изграден во комунистички стил со бетонски блокови и неговите, како што вели, валкани улици.

loading...

– Не мислам дека ова е најлошиот хотел во светот, но само затоа што светот е многу голем, рекол Хашим Тачи за државниот хотел „Град“ потсетува ВВС и додава дека на културниот сајт Лонли Планет Приштина е опишана како „едно од не многу естетските места“, а Бостон Глоб ја опишува „како најгрда и најсмешна престолнина во Европа“.

Првото место кое репортерот на ВВС го посетил е Националната библиотека на Косово која на порталот ВИртиеулен туристи има престижно признание за нагрда зграда. Отворена е во 1982 година, а нејзината ограда најмногу наликува на затвор.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments