07.09.2019 12:47

База со 400 милиони броеви на корисниците на Фејсбук била достапна на сите


Експертите за безбедност пронајдоа база на податоци, зачувана во обичен текст, на Интернет, во која се вклучени милиони имиња на корисници на Фејсбук и телефонски броеви.

Фејсбук е познат веќе некое време во скандал околу безбедноста на податоците и приватноста. Овој пат повторно во центарот на вниманието е протекување на податоци што треба да бидат заштитени, чувани се во обичен текст и, достапни се за сите.

loading...

Истражувачот Сањам Џаин од непрофитната Фондација ГДИ најде база на податоци на Интернет која вклучува околу 419 милиони записи на корисници на Фејсбук.

Оваа база на податоци не била криптирана ниту е заштитена со лозинка. Секој од стотиците милиони записи вклучувал кориснички информации како што се име, ИД на корисникот, земја и град на потекло, датум на раѓање, пол и можеби најважно, телефонски број поврзан со сметка на Facebook.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments