27.08.2019 10:40

Бакшишот ги навредува келнерите во Јапонија: Еве што не треба да правите во други држави

Facebook Twitter Google+

Иако не се забранети со закон, одредени навики и однесувања што се сосема нормални кај нас можат да предизвикаат зачудување, навреда, па дури и да предизвикаат проблеми во други земји. Ако патувате во некоја од овие земји, дознајте што не треба да правите доколку сакате да избегнете непотребни непријатни ситуации.

ЈАПОНИЈА – Без бакшиш

Loading...

Во некои делови на Јапонија, бакшишот може да ги навреди келнерите бидејќи се чувствуваат како пониски суштества од вас. Без оглед колку е добра храната, платете ја точната сума и ви благодарам за вашата услуга. Никогаш не ставајте стапчиња за храна вертикално, бидејќи стапчињата така се ставаат на погреби.

РУСИЈА – Не насмевајте се на непознати

Да се ​​смееш на непознати е нешто што треба да се избегне во Русија. Насмевката е многу убав гест и кога не ја познавате личноста на која се насмевнувате, може да се сфати како неискрено и навредливо. Исто така, ако имате состанок со Русинка, не носите жолти цвеќиња со вас, бидејќи се такви се носат за погреби.

ИНДИЈА – Не користете ја левата рака

Левата рака се смета за нечиста во индиската култура и затоа луѓето во таа земја треба да бидат користат десна рака. Препорачливо е да платите со десната рака и да ги земете своите намирници со истата. Исто така, ако некој од Индијанците ви даде нешто, не отворајте го подарокот веднаш. Направете го ова кога ќе се разделите, во спротивно ќе постапувате алчно.

КИНА – Не празнете ја чинијата

Во некои делови на Кина, празна чинија ќе се сфати дека порцијата била премногу мала. Оставете малку храна во чинијата и задолжително ждригнете бидејќи ова е знак на готвачот дека храната била задоволителна. Подароците се важен ритуал во Кина, но секое сечило треба да се избегнува при избор на подарок. Кинезите ги навредува ова и честопати ја завршуваат својата врска со луѓето кои им даваат нож.

ХОЛАНДИЈА – Не прашувајте за професијата

Loading...

Не ги прашувајте Холанѓаните со што се занимаваа. Тој ќе мисли дека сте класичар или човек опседнат со материјални работи. Не е препорачливо да се разговара за религијата бидејќи огромен процент од холандското население се атеисти. Тие нема да бидат многу навредени од приказната за Бога, туку едноставно ќе бидат незаинтересирани.

ФРАНЦИЈА – Не дувајте го носот во јавност

Пожелно е „Добар ден“ да бидат првите зборови во секој разговор во Франција. Во спротивно, луѓето може да остават впечаток дека не ги почитувате доволно. Покрај тоа, не дувајте го носот во јавност затоа што ова се смета за одвратна навика.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments