Бајден повторно го нарече Си диктатор

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден постојано изјавуваше дека кинескиот претседател Си Џинпинг може да се смета за диктатор.

Loading...

По средбата на двајцата лидери во Сан Франциско, новинарите побараа од Бајден да разјасни дали е сè уште подготвен, како и претходно, да го нарече кинескиот лидер диктатор.

„Па, видете, тој е тоа. Тој е диктатор во смисла дека тој е типот што ја води земјата, чиј облик на владеење е сосема поинаков од нашиот“, одговори Бајден на маргините на самитот за Азиско-пацифичка економска соработка.

Односите меѓу двете земји се многу затегнати долго време.

Посета на државниот секретар Ентони Блинкен на Пекинг 18-19. Во јуни таа имаше за цел да ги ублажи разликите, но набргу по нејзиното враќање, шефот на Белата куќа го употреби зборот „диктатор“ во обраќањето до кинескиот лидер.

Оваа изјава предизвика остра огорченост во Пекинг, кој го обвини Вашингтон за лицемерие, пренесува Спутник.