Бајден оперирал рак, објавено е лекарскиот извештај

Сподели со своите пријатели

Кевин О’Конор, докторот на американскиот претседател Џо Бајден, објави дека лезијата земена со биопсија од градниот кош на претседателот минатиот месец е канцерогена, но дека не бара дополнително лекување, пренесува Анадолија.

Loading...

Белата куќа го објави извештајот на д-р О’Конор за резултатите од биопсијата направена на 16 февруари за лезија на градниот кош на Бајден.

„Целото канцерогено ткиво беше успешно отстрането“, рече О’Конор, истакнувајќи дека станува збор за вид на рак на кожата наречен карцином на базалните клетки.

Истакнувајќи дека и областа околу местото на биопсијата била третирана со електродесикација, О’Конор потврдил дека нема потреба од дополнителен третман.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полицијата во САД успеала да идентификува жена која била убиена со чекан и запалена во 1991 година

Д-р О’Конор забележа дека лезиите на карцином на базалните клетки не се склони кон метастази.

Лекарот забележал дека овие лезии можат да растат. Изјавувајќи дека местото на биопсијата е заздравено, О’Конор рече дека состојбата на претседателот ќе се следи како дел од неговите рутински прегледи.

Белата куќа на 17 февруари го сподели извештајот на д-р О’Конор со детални информации за здравјето на Бајден, кои често се на дневен ред во американската јавност, бидејќи тој има 80 години.

Истакнувајќи дека здравјето на Бајден е „соодветно да ги исполни неговите должности како претседател“, О’Конор потоа истакна дека била направена биопсија на лезијата во градниот кош на претседателот, но резултатите сè уште не се достапни.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американската армија формираше постојан гарнизон во Полска, ќе има 4.000 војници