Бајден наполни 81 година и помилува мисирки

Сподели со своите пријатели

Белата куќа го фали „искуството“ кое доаѓа со годините, а нејзиниот шеф Џозеф Бајден, кој вчера го прослави својот 81 роденден, се обиде да се пошегува на тоа, но знае дека годините му се главниот хендикеп една година пред претседателските избори, пишува Франс прес денес.

Loading...

Бајден: Денес ми е роденден

„Денес ми е роденден… знајте дека не е лесно да се наполни 60 години“, се пошегува вчера американскиот претседател кога традиционално погали две мисирки пред Денот на благодарноста, кој се слави во четврток и кога мисиркиното јадење е главно јадење на семејните трпези.

Но, Бајден даде една од своите поконфузни изјави за време на настанот кога наместо пејачката Тејлор Свифт рече Бритни Спирс.

Свесен за ефектот што таквите изјави за неговата кауза, како и неодамнешните падови кои поминаа без повреди и чии видеа го обиколија светот, Бајден се обиде да одговори на шега.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Новиот ирански претседател: Русија и Кина беа со нас во тешки времиња

Кога едно лице падна за време на еден од неговите неодамнешни говори, тој прво праша дали е се во ред, а потоа рече: „Сакам новинарите да знаат дека тоа не сум јас“.

Вчера, по повод лансирањето на неговиот профил за изборната кампања на социјалната мрежа Threads (Threads), Бајден објави слика од својата роденденска торта, шегувајќи се со бројот на запалени свеќи.

Потпретседателката Камала Харис, која ќе го замени во случај на смрт или неспособност, му честиташе на мрежата Х, поздравувајќи го „храбар, сочувствителен, силен и способен лидер“.

Неговата сопруга Џил Бајден му честиташе на мрежата Х: „Среќен роденден Џо. Те сакам“, заедно со задолжителните мали емотикони со срце и нивна заедничка слика.

Loading...

Портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер рече дека претседателот ќе го прослави роденденот опкружен со семејството, а потоа заедно ќе го помине Денот на благодарноста на островот Нантакет.

Бајден е најстариот претседател во американската историја и ако добие втор мандат како што сака, ќе има 86 години кога ќе ја напушти Белата куќа.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американскиот и рускиот министер за одбрана разговарале по телефон

Според деталниот медицински извештај од февруари, Бајден е во добра здравствена состојба, но тоа не ги смирува Американците, наведува Франс прес.

Неодамнешното истражување спроведено од Институтот Сиена во шест клучни американски држави и објавено од Њујорк Тајмс покажува дека 71 отсто од гласачите веруваат дека Бајден е премногу стар за да биде претседател.

Само 39 отсто од нив го велат истото за поранешниот претседател Доналд Трамп, кој има 77 години и има намера да му биде конкурент на претседателските избори следната година.

Сигурно не е случајно што токму вчера Трамп објави кратко писмо од својот лекар во кое вели дека е во „одлична“ здравствена состојба, дека ослабел, без да прецизира колку и дека резултатите од неговите когнитивни тестови се „исклучителни“.

„Од наша гледна точка, не се работи за возраста, туку за искуство“, рече портпаролката на Белата куќа Карин Жан-Пјер, истакнувајќи дека „искуството на Џо Бајден“ откако беше избран за сенатор во 1972 година му овозможи да спроведе амбициозни реформи и да се соочи со меѓународни кризи.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден се уште верува во победа и по серијата гафови

Таа истакна дека тој е првиот претседател кој отишол во воена зона која не била под американска контрола, мислејќи на неговата посета на Украина во февруари, и ја пофалила; неговата енергија и мудрост.

Loading...

Пред изборите во 2020 година, Бајден го намали патувањето во кампањата поради пандемијата „Ковид-19“.

Но, овој пат, за изборите во 2024 година, тој ќе мора да патува низ цела Америка и истовремено да извршува претседателски должности.

Иако неговиот лекар вели дека е „енергичен“, неспорно е дека Џо Бајден ги покажува своите години, наведува Франс прес.

Претседателот оди многу вкочането, а човекот кој претходно пелтечеше и чиј говор секогаш беше тежок, често зборува така што тешко може да се разбере.