Бајден на годишнината од крвавата недела: Мора да ги зајакнеме правата на граѓаните на гласање

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден вчера изврши притисок за мерки за зајакнување на американските гласачки права за време на посетата на Селма, Алабама, на 58-годишнината од крвавата недела, кога полицијата ги претепа мирните демонстранти кои маршираа против дискриминацијата.

Loading...

Патувањето на Бајден е последниот настан чија цел е да ја нагласи неговата посветеност на црните гласачи, кои му помогнаа да влезе во Белата куќа и да остане клучна изборна единица за неговата кандидатура за реизбор во 2024 година.

Бајден отиде во Селма откако Конгресот заглави во врска со Законот за правата на глас.

„Со Селма треба да се смета. Правото на глас и правото да се преброи вашиот глас е прагот на демократијата и слободата“, рече Бајден пред мостот Едмунд Петус, каде што полицијата употреби солзавец против демонстрантите за правата на глас во 1965 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бура продолжува да ја пустоши Калифорнија (ВИДЕО)

„Со тоа, сè е можно. Без тоа право, ништо не е можно. И тоа фундаментално право е на удар“.

Воведување празници, надзор над избирачките органи…

Бајден рече дека мора да се најдат гласови за да се усвојат Законот за слобода на гласање и Законот за подобрување на гласачките права на Џон Луис, закони кои би го направиле денот на изборите празник, ќе регистрираат нови гласачи и ќе го зајакнат надзорот на американското Министерство за правда врз локалните изборни власти со историја на дискриминација.

Републиканците, кои го контролираат Претставничкиот дом, се противат на мерките.

Бајден, кој има намера повторно да се кандидира за претседател, бара поддршка од афроамериканските гласачи.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Половина од Американците сметаат дека истрагата против Трамп е политички мотивирана

Во јануари, тој одржа говор за убиениот лидер за граѓански права Мартин Лутер Кинг во црква во Атланта.

Посетата на Бајден на Селма следи по патувањето на потпретседателката Камала Харис на истата локација минатата година за годишнината од маршот.

Поранешниот претседател Обама одржа говор на 50-годишнината од маршот и го прошета мостот со сопругата Мишел и поранешниот републикански претседател Џорџ В. Буш и неговата сопруга Лора.