Бајден: Конфликтот нема да се реши додека Путин не ја напушти Украина

Сподели со своите пријатели

Конфликтот во Украина може да се реши само кога руските сили ќе ја напуштат таа земја, изјави американскиот претседател Џо Бајден.

Loading...

– Мислам дека конфликтот нема да биде решен додека рускиот претседател Владимир Путин не ја напушти Украина – изјави Бајден пред новинарите во Белата куќа.

Бајден зборуваше по повлекувањето на руските сили од украинската територија на десниот брег на Днепар.

Украинската влада зазеде став за опциите за решавање на конфликтот преку политички средства, одбивајќи да преговара со Русија додека Путин е на власт.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  ПВО системот „Патриот“ ќе биде инсталиран во Полска, а не во Украина