architectural photography of white house

Бајден и Шолц за војната во Украина, но зад затворени врати

Сподели со своите пријатели

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска ќе ја посети Белата куќа за да се сретне со американскиот претседател Џозеф Бајден, во време кога двете земји се почесто зборуваат за стравувањата дека Кина може да интервенира во војната во Украина со испорака на оружје за Русија.

Loading...

Кина е главниот трговски партнер на Германија, а европските нации генерално беа повнимателни од САД во заземањето построг став кон Пекинг.

Сепак, постојат индиции дека тоа ќе се промени, пишува Гласот на Америка (VOA).

Во говорот во германскиот парламент во четвртокот, Шолц ја повика Кина „да го искористи своето влијание во Москва за да изврши притисок за повлекување на руските трупи и да не испорачува оружје на агресорот Русија“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Лукашенко: Русија може да испорача муниција во Белорусија со вистински ураниум

САД и Германија тесно соработуваа за снабдување на Украина со воена и хуманитарна помош.

Но, имаше и несогласувања за прашања како што е обезбедувањето тенкови, а Вашингтон повремено беше фрустриран од неподготвеноста на Берлин.

Одржувањето на постојан проток на оружје во Киев ќе биде клучно во втората година од војната, бидејќи двете страни планираат пролетни офанзиви.

Шолц последен пат ја посети Белата куќа пред нешто повеќе од една година, непосредно пред Русија да ја нападне Украина.

Loading...

Многу мал дел од средбата во петок ќе биде отворен за јавноста, а потоа не се очекуваат најави.

За разлика од официјалните државни посети, како кога францускиот претседател Емануел Макрон дојде во Вашингтон минатата година, нема да има помпа и церемонија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шојгу: Муницијата со ураниум ќе им наштети на украинските војници, како во Косовската војна во 1999 година

На патувањето на Шолц ќе му недостасува вообичаената прес-конференција.

Портпаролот на Советот за национална безбедност Џон Кирби ја опиша како „вистинска работна посета“.

Наместо постојано да бидат опкружени со советници, велат официјалните лица, Бајден и Шолц најверојатно ќе бидат единствените луѓе во собата поголемиот дел од времето. Официјалните лица зборуваа под услов да останат анонимни поради доверливоста на разговорот.

На прашањето на Асошиетед прес за околностите на неговата посета, Шолц рече дека тој и Бајден „сакаат директно да разговараат еден со друг“.

„Важно е таквите блиски пријатели да можат постојано да разговараат за сите овие прашања.

Џејк Саливан, советникот на Бајден за национална безбедност, навести некои тензии меѓу двете земји.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Од пченка до оружје: Десет работи за односите меѓу Кина и Украина

Тој рече дека Бајден првично одлучил да не испраќа тенкови Абрамс во Украина, верувајќи дека тие нема да бидат веднаш корисни за украинските сили.

Но, рече Саливан, Германија рече дека нема да ги испрати своите тенкови Леопард „додека претседателот не се согласи да го испрати Абрамс“.

Според Саливан, Бајден тогаш одлучил да испрати американски тенкови во Украина.

Владата на Шолц негираше дека имало такво барање.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.