Бајден и Моди ја поздравија новата ера во односите меѓу САД и Индија

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден и индискиот премиер Нарендра Моди ја поздравија новата ера во односите на нивните земји и најавија договори насочени кон спротивставување на глобалното влијание на Кина, откако Белата куќа во четвртокот го пречека државниот гостин од Индија со црвен тепих.

Loading...

Партнерството е „посилно, поблиско и подинамично од кога било досега“, им рече Бајден на новинарите на заедничката прес-конференција со Моди, откако двајцата лидери одржаа разговори во Овалната соба за човековите права и војната на Русија против Украина, која Индија досега ја имаше. неутрален став.

Економските односи „цветаат“, рече Бајден, истакнувајќи дека трговијата е повеќе од двојно зголемена во изминатата деценија, пренесе Хина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина може да биде поразена до крајот на годината, предупреди ЦИА

Иако САД и Индија не се формални сојузници со договори и Индија долго време ја ужива својата независност, Вашингтон сака Делхи да биде стратешка противтежа на Кина.

Ниту еден од лидерите не го критикуваше директно Пекинг во официјалните изјави, но имаше алузии на владата предводена од Си Џинпинг.

„Темните облаци на принуда и конфликти фрлаат сенка над Индо-Пацификот. Стабилноста на регионот стана една од централните грижи на нашето партнерство“, рече Моди во обраќањето пред американскиот Конгрес.

Откако Бајден и Моди разговараа приватно повеќе од два часа, заедничката изјава вклучуваше предупредување за зголемени тензии и дестабилизирачки дејства во Источното и Јужното Кинеско Море и ја истакна важноста на меѓународното право и слободната пловидба.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американците ставија вето за прием на Палестина во ООН

Бојкотирам поради односот кон муслиманите

Loading...

Индија е најнаселената земја со 1,4 милијарди жители и петта по големина економија, а Моди се обидува да го подобри својот статус на меѓународно ниво, а во исто време ги затегнува односите со Кина.

Ројтерс известува дека Вашингтон е фрустриран од блиските врски на Индија со Русија додека Москва е во војна во Украина.

Моди избегна директно да ја спомене Русија, но им рече на пратениците дека конфликтот „предизвикува голема болка во регионот“.

Посетата на Моди не помина без контроверзии.

Неговиот говор во Конгресот беше бојкотиран од некои либерални пратеници поради неговиот однос кон муслиманското малцинство во Индија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  За судењето на Трамп беа избрани 12 членови на поротата

Но, тој привлече и голем број присутни кои скандираа „Моди, Моди“ со аплауз.

Додека околу 7.000 луѓе се собраа на колоритна церемонија за добредојде во Белата куќа, неколку блокови подалеку, помала група протестираше против ставот на администрацијата на Бајден кон Моди, кој ја предводи хиндуистичката националистичка партија Бхаратија Џаната.

Запрашан од американски новинар какви чекори ќе преземе за да ги подобри правата на муслиманите и другите малцинства, Моди рече дека „апсолутно нема простор за дискриминација“ во Индија.

Loading...