Бајден го подобри рејтингот

Сподели со своите пријатели

По серијата победи на американските демократи во Конгресот, јавната оценка на американскиот претседател Џозеф Бајден се зголеми оваа недела на највисоко ниво од почетокот на јуни, покажуваат резултатите од истражувањето на јавното мислење спроведено од Ројтерс и агенцијата Ипсос.

Loading...

Анкетата покажа дека 41 отсто од Американците го одобруваат работењето на Бајден, а за првпат го поддржуваат повеќе од 40 отсто од анкетираните, пренесува Ројтерс.

Најнискиот рејтинг на Бајден од 36 отсто во анкетите спроведени во мај, јуни и јули е блиску до најнискиот рејтинг на неговиот претходник Доналд Трамп, чиј минимален рејтинг од 33 отсто беше потврден во декември 2017 година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бројот на загинати од ураганот на Флорида се искачи на 23

Во четири од последните пет недели, рејтингот на Бајден се зголеми бидејќи Конгресот контролиран од демократите усвои низа закони – за борба против климатските промени, пониски цени на лековите и зајакнување на напорите да ги направат SAD поконкурентни со кинеските научни и технолошки напори, јави Танјуг.

Се очекува демократите да ја изгубат контролата врз Претставничкиот дом на САД на изборите на 8 ноември, но синоптичарите велат дека имаат поголеми шанси да ја задржат контролата врз Сенатот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД не гледаат непосредна закана од севернокорејските лансирања

Водачот на малцинството во Сенатот, Мич Меконел, оваа недела им даде на републиканците само 50 отсто шанси повторно да ја преземат контролата врз таа комора.