Бајден ги нападна фармацевтските и нафтени компании во говорот за состојбата на нацијата

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден одржа говор за состојбата на нацијата во вторникот во кој повика на единство во остро поделениот Конгрес, го пофали зголемувањето на работните места, ја допре војната во Украина и стратешката конкуренција со Кина.

Loading...

На големиот годишен говор за општата политика, во кој секој американски претседател ја исполнува својата уставна обврска да го информира Конгресот, Бајден ја нарече американската демократија „непрекината“, повика на единство, го поздрави закрепнувањето на американската економија и отворањето на рекордни 12 милиони работни места, истакна дека Америка „не може да го тргне погледот од полициската бруталност и ги нарече „скандалозни“ гигантските профити на нафтените компании, повикувајќи на воведување „минимален данок“ за милијардерите.

Тој исто така нагласи дека САД ќе ја поддржуваат Украина „се додека е потребно“ во лицето на руската инвазија и додаде дека САД ќе соработуваат со Кина, но и вети дека ќе ја „заштитат нашата земја“, мислејќи на кинескиот шпионски балон кој патувал низ Америка минатата недела.

Првото обраќање на Бајден на заедничка седница на Конгресот откако републиканците ја презедоа контролата врз Претставничкиот дом траеше 73 минути, неговиот говор неколку пати беше прекинуван од аплаузите на присутните, но и од навредите на републиканците.

Џо Бајден беше самоуверен, гласен и смешен, а американските аналитичари се согласија дека тоа е убедливо најинтерактивното обраќање за состојбата на нацијата во историјата на САД.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Половина од Американците сметаат дека истрагата против Трамп е политички мотивирана

„До моите републикански пријатели, ако можевме да работиме заедно во последниот Конгрес, нема причина да не можеме да работиме заедно во овој нов Конгрес. Народот ни испрати јасна порака. Борба заради борбата, власт поради власт, конфликтот поради конфликт, нема да стигнеме никаде. Тука бевме испратени да ја завршиме работата“, нагласи тој.

Настојувајќи да го проектира оптимизмот пред претседателската кампања во 2024 година, Бајден истакна дека економијата има корист од 12 милиони нови работни места, дека КОВИД-19 повеќе не ги контролира животите на Американците и дека американската демократија останува силна.

„Денес, иако е оштетена, нашата демократија останува непоколеблива и непрекината. Приказната за Америка е приказна за напредок и издржливост. Ние сме единствената земја што од секоја криза излезе посилна отколку кога влеговме во неа. Тоа го правиме повторно .

Loading...

Бајден ја поздрави издржливоста и силата на американската економија, со пад на невработеноста на речиси 54-годишно најниско ниво во јануари, додека вети дека ќе продолжи со напорите за намалување на инфлацијата и одбрана на благосостојбата и здравствените придобивки.

„Пред две години, нашата економија беше потресена. Додека стојам овде вечерва, отворивме рекордни 12 милиони нови работни места – повеќе работни места отворени за две години отколку кој било претседател што некогаш создал за четири години. Пред две години, КОВИД ги затвори нашата бизнисите, ги затворија нашите училишта. Мојот економски план е да инвестирам во места и луѓе кои се заборавени. Среде економскиот пресврт во последните четири децении, премногу луѓе беа оставени или третирани како да се невидливи“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бура продолжува да ја пустоши Калифорнија (ВИДЕО)

Реформа на полицијата

Тој посочи дека Америка „не може да се оттргне“ од проблемот со полициската бруталност.

„Сите ние во ова собрание мора да се исправиме на приликата, не можеме да го тргнеме погледот. Да се ​​собереме и да ја завршиме работата за полициските реформи“, нагласи тој.

„Сите ние го сакаме истото. Населби без насилство. Спроведување на законот што ја заслужува довербата на заедницата, за нашите деца да можат безбедно да се вратат дома. Знам дека повеќето полицајци се добри, пристојни луѓе. Тие ги ризикуваат своите животи секогаш кога ќе стават тој штит, но премногу често се случува она што му се случи на Тир во Мемфис“.

Бајден ги обвини фармацевтските компании дека наплаќаат премногу за инсулин, тој исто така ги обвини технолошките компании дека спроведуваат профитен „експеримент“ врз деца, а особено го критикуваше профитот на нафтените компании, залагајќи се за повисоки даноци за милијардерите.

„Големите корпорации не ги користат само даночните закони“, рече Бајден. „Тие ве искористуваат вас, американскиот потрошувач.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Американската армија формираше постојан гарнизон во Полска, ќе има 4.000 војници

Поддршка за Украина

Тој исто така рече дека САД ќе ја поддржуваат Украина „колку што е потребно“ во лицето на руската инвазија, која ја натера амбасадорката од Киев да стане и да аплаудира.

Loading...

„Таа не ја претставува само својата нација, туку и храброста на нејзиниот народ“, ѝ рекол американскиот претседател.

„Со НАТО, САД се соочија со агресијата предводена од Путин и застанаа на страната на украинскиот народ“, нагласи тој речиси една година по почетокот на војната.

Тој посочи и како САД ќе соработуваат со својот ривал и голема сила Кина, но и како Америка ќе „дејствува“ доколку Кина го загрози нејзиниот суверенитет.

„Како што покажавме минатата недела, ако Кина го загрози нашиот суверенитет, ќе дејствуваме за да ја заштитиме нашата земја и тоа го направивме.

Бајден наполни 80 години во ноември и, доколку биде реизбран, би имал 82 години на почетокот на вториот мандат, факт што загрижува многу демократски гласачи, покажуваат неодамнешните анкети.

Рејтингот на Бајден се зголеми за еден процент на 41 отсто во анкетата на Ројтерс/Ипсос што беше затворена во неделата.

Сепак, тоа е блиску до најниското ниво на неговото претседателствување, бидејќи 65% од Американците мислат дека земјата е на погрешен пат, во споредба со 58% една година порано.