Бајден: Елизабета Втора одбележа ера, познаваше 14 американски претседатели

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден и првата дама Џил Бајден објавија дека покојната англиска кралица Елизабета Втора е „извор на утеха и гордост за генерации“.

Loading...

„Нејзиното височество кралицата Елизабета Втора беше повеќе од монарх. Тоа означи една ера“, се вели во изјавата на Бајден.

Бајден и неговата сопруга рекоа дека нејзиното наследство ќе биде голем дел од британската и светската историја.

Како што наведоа, кралицата Елизабета Втора се сретнала со вкупно 14 американски претседатели, таа била достоинствена државничка која помогнала да се продлабочи сојузот меѓу Обединетото Кралство и САД.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Објавена причината за смртта на кралицата Елизабета

Американскиот претседател и неговата сопруга рекоа дека „со нетрпение очекуваат да го продолжиме нашето блиско пријателство со кралот (Чарлс III)“ и кралицата Камила.