Бајден бара 37 милијарди долари итна помош за Украина

Сподели со своите пријатели

Претседателот Џо Бајден бара од американскиот Конгрес повеќе од 37 милијарди долари итна помош за Украина, огромна инфузија на пари што може да ѝ помогне на земјата додека руските сили претрпуваат порази на бојното поле во нивната деветмесечна инвазија.

Loading...

Барањето за финансирање на администрацијата, токму кога пратениците почнаа да седат по неодамнешните избори, вклучува и 9,25 милијарди американски долари финансирање за борба против Ковид-19 пред можниот зимски бран на епидемијата.

Државното финансирање истекува во средината на декември, а помошта за Украина и против Ковид ќе биде дел од владиниот пакет за финансирање до крајот на септември 2023 година.

Лидерот на републиканците во Претставничкиот дом, Кевин Мекарти, кој би можел да стане шеф на тој дом, предупреди дека републиканците, доколку се мнозинство, нема да поддржат давање „бланко чек“ на Украина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој е Виктор Бут, Русинот разменет за Бритни Грајнер?

Шаланда Јанг, директорка на Канцеларијата за менаџмент и буџет на Белата куќа, рече дека повеќе од три четвртини од 40 милијарди долари одобрени од Конгресот за Украина на почетокот на оваа година се веќе платени или обврзани.

Администрацијата на Бајден побара поддршка од вкупно 37,7 милијарди долари.

„Заедно, со силна, двопартиска поддршка во Конгресот, обезбедивме значајна помош која беше клучна за успехот на Украина на бојното поле и не можеме да дозволиме таа поддршка да пресуши“, напиша Јанг во писмото до претседателката на Претставничкиот дом Ненси Пелоси.

Предложената помош за Украина вклучува 21,7 милијарди долари за воена, разузнавачка и друга одбранбена поддршка, 14,5 милијарди долари за хуманитарна помош и за функционирање на украинската влада, 900 милиони долари за здравствена заштита и услуги за поддршка на Украинците кои живеат во САД и 626 милиони долари за нуклеарна безбедност, поддршка на Украина и модернизација на стратешките нафтени резерви.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Украина: „Животот сега е исклучително тежок, проточната вода стана луксуз“

Американската помош за Украина досега вклучуваше десетици илјади проектили и ракети за воздушна одбрана и противтенковски системи и повеќе од 84 милиони парчиња муниција, како и беспилотни летала, тенкови, камиони, радари, панцири и друга опрема.

Украинските лидери молеа за понапредно оружје со поголем дострел, но САД беа внимателни да не обезбедат системи што ќе им овозможат на украинските сили да нападнат длабоко во Русија или да ја нападнат Москва.

Во последниве месеци, американската помош се фокусираше на системи за противвоздушна одбрана и постојан проток на муниција. Тие системи беа клучни за да им помогнат на украинските сили да започнат масовна контраофанзива која можеше да го одбие напредувањето на руските сили на југ и исток и да ги врати клучните делови од територијата.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Путин: Западот поттикнува хаос за да ја задржи светската доминација

Неодамнешното ослободување на Херсон, единствениот главен град на украинската провинција заробена од Русите, беше еден од најголемите успеси на Украина во речиси деветмесечната руска инвазија.

Таа нанесе неверојатна загуба на бојното поле за Москва, но големи делови од источна и јужна Украина се под руска контрола и борбите продолжуваат.

Руските воздушни напади се насочени кон цивилна инфраструктура, вклучувајќи ја и електричната мрежа, и предизвикуваат широко распространети прекини на струја низ целата земја.

Се чини дека нападите имаат за цел да ги остават украинските цивили на студ и мрак додека се наближува зимата.

Во септември, Бајден побара итно финансирање од 13,7 милијарди долари и потпиша закон со кој се овластува владино финансирање од 12 милијарди долари.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.