Азиските берзи пораснаа трет ден по ред

Сподели со своите пријатели

На азиските берзи цените на акциите пораснаа трет ден по ред и достигнаа највисоки нивоа во последните седум месеци, а растот го водеа пазарите кои беа затворени изминативе денови поради лунарната нова година.

Loading...

Индексот MSCI на азиско-пацифичкиот регион, без Јапонија, порасна за 0,4 отсто и достигна највисоко ниво во последните седум месеци.

Истовремено, на токиската берза индексот Никеи зајакна за 0,5 отсто, додека цените на акциите во Јужна Кореја и Сингапур пораснаа меѓу 0,6 и 1,7 отсто. Во Австралија благо паднаа, додека кинеските пазари сѐ уште не работат.

Сингапурската и јужнокорејската берза предничат по добивки утрово, бидејќи инвеститорите го надополнуваат пропуштеното, имајќи предвид дека во претходните два дена, кога светските берзи пораснаа, немаше работа во тие земји.

Се тргува внимателно

На другите пазари има претпазливост, како вчера на Волстрит, бидејќи по силниот раст од почетокот на годината, инвеститорите веќе не се премногу ризични.

И на Волстрит, Dow Jones порасна за 0,31 отсто, додека S&P 500 се лизна за 0,07 отсто, а индексот Nasdaq за 0,27 отсто.

На самиот почеток на тргувањето на берзата имаше технички проблеми, кои се одразија на цените на акциите на повеќе од 80 компании, меѓу кои Волмарт и Најк, а поради што Комисијата за хартии од вредност (КХВ) покрена истрага.

Кога се решаваа проблемите, инвеститорите се фокусираа на деловните резултати на компаниите. Извештаи досега се објавени од 72 компании од индексот S&P 500, од ​​кои 65 отсто забележале поголема добивка од очекуваната.

Loading...

Но, аналитичарите анкетирани од Ројтерс проценуваат дека заработката на компаниите од индексот S&P 500 паднала за 2,9 отсто во четвртиот квартал од минатата година во споредба со истиот период претходната година, додека пад на заработката од 1,6 отсто се очекувал на почетокот на година.

Зголемувањето на каматните стапки предизвикува послаба побарувачка

Макроекономските податоци, пак, покажаа дека активностите во производниот и услужниот сектор на САД ослабеа во првите недели од оваа година, што покажува дека зголемувањето на каматните стапки од страна на американската централна банка предизвикува слабеење на побарувачката.

И ова ја поткрепува тезата дека американската централна банка на февруарската седница ќе ги зголеми каматните стапки за 0,25 процентни поени, а не за 0,50 поени како на последната седница лани.

Покрај тоа, пазарот е поддржан од надежта на инвеститорите дека конечната каматна стапка, со која ФЕД би го запрела циклусот на покачување, би можела да биде помала од 5 отсто, иако повеќето лидери на ФЕД велат дека ќе треба да ги зголемат каматните стапки над 5 отсто ниво за ограничување на инфлацијата.