Азиските берзи го следат падот на Волстрит

Сподели со своите пријатели

На азиските берзи денеска паднаа цените на акциите, како и на Волстрит завчера, бидејќи инвеститорите не сакаат да ризикуваат пред извештајот за инфлацијата во САД, што може да влијае на одлуките на американската ФЕД.

Loading...

Индексот MSCI на азиско-пацифичките акции, без јапонските акции, беше во минус од 0,7 отсто околу 7:00 часот.

Истовремено, јапонскиот Никеи индекс ослабна за 1 отсто, додека цените на акциите во Австралија, Јужна Кореја, Шангај и Хонг Конг паднаа меѓу 0,5 и 2,1 отсто.

Азиските берзи го следат вчерашниот пад на Волстрит. По три дена раст, Dow Jones се лизна за 1,95 отсто, додека S&P 500 потона за 2,1 отсто, а Nasdaq индексот 2,5 отсто.

Тоа е резултат на неизвесната трка за американскиот Конгрес. Конечните резултати се уште не се познати, но засега е јасно дека демократите освоија повеќе, а републиканците помалку пратенички места од очекуваното, па отсуствуваше „црвениот бран“ републиканци, наречен така по бојата на нивната партија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Коосновач на компанија за криптовалути ненадејно почина на 30 години

Пазарот се надеваше дека републиканците ќе освојат мнозинство во Претставничкиот дом, но и во Сенатот, бидејќи контролата на само еден дом на Конгресот ќе им даде моќ на републиканците да ја запрат законодавната агенда на претседателот Џо Бајден, што ќе одговара на пазарот на капитал во некои сегменти.

Победата на демократите, од друга страна, би предизвикала стравувања за дополнително регулирање на технолошкиот сектор, зголемување на даноците и зголемени буџетски трошоци, што може дополнително да ги зајакне инфлаторните притисоци.

„Многумина на пазарот се надеваа на „црвен бран“. Мислам дека сме во единствена ситуација каде што поголема победа на републиканците би била подобра за пазарот. Барем во некои сектори, како одбраната и енергијата, цените на акциите би се зголемиле повеќе“, објаснува Џеј Хетфилд, директор во Инфраструктурен капитал менаџмент.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден ги ублажува санкциите кон Венецуела

Во фокусот е инфлацијата во САД

Инвеститорите исто така се претпазливи во однос на октомврискиот извештај за инфлацијата во САД во четврток, кој може да покаже дали има простор да се забави темпото на зголемување на каматните стапки.

Аналитичарите во анкетата на Ројтерс очекуваат благо намалување на инфлаторните притисоци.

На почетокот на неделата пазарот порасна благодарение на надежта на инвеститорите дека американската централна банка ќе го забави темпото на зголемување на каматните стапки.

Откако минатата недела ФЕД ги зголеми клучните каматни стапки четврта сесија по ред за агресивни 0,75 процентни поени, аналитичарите се поделени околу тоа дали ФЕД повторно ќе ги зголеми каматните стапки во декември за 0,75 или за поблаги 0,50 процентни поени.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Цела Италија во опасност од лизгање на земјиште

Доколку податоците за инфлацијата се повисоки од очекуваните, може да се очекува дополнително агресивно зголемување на каматните стапки, а со тоа и слајд на пазарот.

Дополнително, берзите се под притисок бидејќи надежите за олеснување на рестриктивните мерки против Ковид во Кина исчезнаа, со оглед на тоа што расте бројот на заразени.

Сите најнови податоци укажуваат на дополнително забавување на растот на втората по големина светска економија.

Сите информации за економско-енергетската криза во Македонија, регионот и светот можете да ги прочитате ТУКА.

Loading...