Азербејџан ги предупреди своите граѓани да не патуваат во Иран

Сподели со своите пријатели

Министерството за надворешни работи на Азербејџан ги советуваше граѓаните на таа земја да не патуваат непотребно во Иран, поради нестабилната ситуација и вооружениот напад на дипломатската мисија во Баку.

Loading...

Вооружен напад врз амбасадата на Азербејџан во Иран беше извршен на 27 јануари, а во инцидентот беше убиен шефот на службата за безбедност на амбасадата, а две лица беа повредени, пренесува РИА Новости.

„Со оглед на нестабилната ситуација во Исламската Република Иран и терористичкиот акт извршен врз дипломатската мисија на нашата земја, на граѓаните на Република Азербејџан им се препорачува да не го посетуваат Иран непотребно, а посетителите се советуваат да бидат крајно внимателни“, се наведува во соопштението на министерството.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полицијата истражува корупција во фабриката на Мерцедес. Во прашање се милиони!