Австрија подготвува милијарди евра помош за снабдувачот на енергија

Сподели со своите пријатели

Австриската влада најави помош од повеќе милијарди евра за најголемиот снабдувач со енергија „Виен енерџи“, кој се најде во финансиски проблеми поради наглото поскапување на струјата и гасот.

Loading...

На компанијата ѝ беше ветена соодветна помош, напиша на Твитер министерката за клима, животна средина, енергија, мобилност, иновации и технологија Леоноре Геуслер.

Wien Energie е подружница на виенската градска компанија Wiener Stadtwerke.

Медиумите укажуваат на заклучокот дека „Виен енерџи“ може да има проблеми со ликвидноста бидејќи во наредните денови треба да депонира околу 1,7 милијарди евра како колатерал за набавка на енергија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ова е европска земја со најмногу должници

Згора на тие 1,7 милијарди евра, на компанијата ѝ се потребни уште шест милијарди евра, објави во понеделникот Министерството за финансии.

„Виен енерџи“ претходно објави дека бараните депозити во трговијата со енергија во последно време повторно нагло пораснале.

Компанијата ги демантираше медиумските извештаи дека е несолвентна, пишувајќи на Твитер во неделата вечерта: „Не, Wien Energie не е несолвентна/банкротирана“, рекоа тие.

Wien Energie и Wiener Stadtwerke се здрави компании со највисок кредитен рејтинг, се вели во соопштението и се истакнува дека добавувачите во соседна Германија исто така се соочуваат со слични проблеми.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Во Сомалија се поголем број деца умираат од глад

Компаниите во Германија веќе добиваат државна помош, што досега не беше случај во Австрија, посочија тие.

Германскиот увозник на гас „Унипер“ во понеделникот побара од владата во Берлин нов итен заем од четири милијарди евра, покрај веќе искористените девет милијарди, за да се справи со силниот пораст на пазарните цени.

Во јули, германската влада обезбеди помош од 15 милијарди евра, преземајќи 30 отсто од сопственичките акции и вети кредитна линија од 9 милијарди евра преку државниот заемодавач KfW.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  30.000 патници во Германија утре ќе останат без лет

„Унипер“ купува гас на физичкиот пазар бидејќи руски „Газпром“ ги намали испораките на гасоводот „Северен тек 1“ за четири петтини поради проблемите со враќањето на турбината од употреба во Канада и редовното одржување.

Поради намалените испораки на руски гас, компанијата работеше со нето загуба од 12,3 милијарди евра во првата половина од годината.

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.