Австрија го исфрли Гаспром од клучните складишта за гас

Сподели со своите пријатели

Астрија го започна процесот на исфрлање на рускиот нафтен гигант Гаспром од неговиот клучен складиште за гас во Хајдах.

Loading...

Ова го потврди австриската министерка за енергетика Леоноре Гевеслер на прес-конференција.

„Доколку клиентите не складираат гас, капацитетот за складирање мора да им се остави на други. Станува збор за критична инфраструктура која навистина ни е потребна сега, во ваква криза. Ова се случува сега во случајот со Гаспром и складиштето во Хајдах“, изјави Гевеслер, а пренесува Индекс.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Нов вирус откриен во Кина: Заболени 35 лица

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.