Австралија размислува за ограничување на извозот на гас

Сподели со своите пријатели

Азиско-пацифичкиот пазар на гас се соочува со нов удар откако Австралија, голем производител на природен гас, сигнализираше дека може да го намали извозот на течен природен гас (ТНГ), бидејќи регионот се бори со тесните резерви, високите цени и конкуренцијата од европските клиенти.

Loading...

Австралија размислува за намалување на продажбата во странство во корист на домашната потрошувачка, бидејќи проценува дека следната година нема да има домашна понуда, пишува CNBC.

Со глобалниот енергетски протекционизам во пораст, австралиската комисија за конкуренција и потрошувачи (ACC) минатата недела ја повика Канбера да го заштити својот домашен пазар на гас и да го ограничи извозот на TPG, бидејќи предвиде дека источниот брег на земјата може да се соочи со недостиг од 56 петаџули гас во 2023.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германија повторно одби воени репарации за Полска

Со месеци, азиско-пацифичкиот регион се бори со конкуренцијата од европските купувачи на гориво кои сакаат да надоместат за ограничените резерви на руски гас.

Поголемиот дел од гасот што се користи на источниот брег на Австралија го произведуваат компании кои се исто така извозници на TPG во азиско-пацифичкиот регион и други земји.

Иако повеќето од продажбите на TPG на клиенти во странство се засноваат на долгорочни договори, австралиските производители исто така го продаваат овој енергетски производ на самото место.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  По лавина на северот на Индија исчезнаа 21 планинар

Земјите кои немаат можност да склучуваат долгорочни договори се принудени да купуваат гас на самото место, каде цените се значително повисоки.

Австралиското здружение за истражување и производство на нафта, сепак, донекаде ги смири нервозите на пазарот, велејќи дека и покрај предупредувањето на ACC, земјата има повеќе од доволно гас за следната година.

Loading...

Меѓутоа, доколку се активира механизмот за ограничување на извозот, новите притисоци за понудата и цената ќе ги почувствуваат најголемите клиенти на TPG во регионот, како што се Јапонија и Јужна Кореја, како и новодојдените увозници на TPG, како што се Филипините, велат аналитичарите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја и САД одржаа воздушни воени вежби

Цените на ТПГ се зголемени за речиси 80 отсто во споредба со периодот пред почетокот на војната во Украина, според индексот на цените на компаните не Платс ЈКМ.

Немаше тендерска продажба од трите главни извозни капацитети на TPG на источниот брег на Австралија од април, што укажува на забавување на продажбата во странство, рече Кенет Фу, регионален менаџер на S&P Global Market Intelligence за Азија Пацифик (APAC).

Сите информации за економско-енергетската криза во светот можете да ги прочитате ТУКА.