Австралиец обвинет за убиство на своите три деца во подметнат пожар

Сподели со своите пријатели

Маж (28) од Австралија е обвинет дека убил три свои деца и се обидел да го убие остатокот од семејството во пожар во куќа.

Loading...

Во пожарот загинаа петмесечно девојче, двегодишно момче и шестгодишно момче.

Преживеале три момчиња – на возраст од четири, седум и 11 години – и едно деветгодишно девојче, како и мајката, јавува Би-Би-Си, пренесува Индекс.

Човекот се соочува со три обвиненија за убиство, пет обвиненија за обид за убиство и една точка за уништување имот.

Тој е под полициско обезбедување во болницата.

Таткото – за кој полицијата тврди дека го подметнал пожарот, а потоа ги спречил напорите за спасување – ќе се соочи со суд во четврток и ќе се појави на интернет од неговиот болнички кревет за сослушувањето.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пет лица осудени за убиство на претседателскиот кандидат во Еквадор

Нападот се случил час по полноќ во неделата.

Соседите и првите екипи помогнале да се спасат четирите преживеани деца и нивната мајка.

Loading...

Двегодишните и шестгодишните момчиња излегле од куќата во критична состојба, но набрзо починале во болница.

Петмесечно девојче е пронајдено мртво.

Мајката и четирите преживеани деца се во стабилна состојба, соопшти полицијата.