Атлетскиот клуб „Куманово“ победник во сите категории на Младинскиот Куп

Сподели со своите пријатели

Во сабота на 26ти септември во арената Филип Втори во Скопје се одржаа дводневни финални натпревари на Младинскиот атлетски куп.

Loading...

Во сите 3 категории во машка и женска конкуренција и севкупно, победник е Атлетскиот клуб Куманово. Претходно пред 2 недели се одржаа квалификациите за овој Младински Куп.


Успешниот настап АК Куманово во овој натпревар го надополни и со 3 државни рекорди. Младински рекорд во фрлање диск на Матеја Ефремовска ( 36.65 м) и два пионерски рекорда на 400м пречки на Милан Вељковиќ еднаш во квалификациите и еднаш во финалето ( 61.41 сек.).

Според освоените поени најдобрите 3 екипи во машка конкуренција беа: Куманово – 59 поени, Работнички – 45 поени и Лирија – 20 поени.

Извор: атлетика.мк


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.