АП: Мелони води десничарска политика со поблага реторика

Сподели со своите пријатели

Екстремно десничарската Џорџа Мелони ја ублажи својата остра реторика од септември, кога стана премиер на Италија, додека нејзината влада и претставниците на нејзината партија Браќа на Италија ја спроведуваат најавената десничарска политика, пишува АП.

Loading...

Според агенцијата, Мелони ја омекнала запаливата реторика, додека, од друга страна, нејзината влада сè уште не дозволува лица од ист пол да бидат регистрирани како родители на „нивните деца“ во регистрите, а штотуку ги проширила ограничувањата во врска со „сурогат мајчинството“ и бара да се забрани употребата на странски зборови во владините документи.

Кога Мелони се кандидираше за премиер, таа водеше кампања со остра реторика за националниот суверенитет, „традиционалното семејство“, поттикнувајќи го стравот од мигрантите, пренесува Бета.

Жестокоста на нејзината администрација доаѓа до израз во политиките на министерствата и во законите што ги туркаат претставниците на нејзината партија Браќа од Италија, која има неофашистички корени.

Премиерката останува над идеолошките конфликти

Мелони сега се оддалечува од идеолошките конфликти, како што направи овој месец кога, за време на комеморацијата на годишнината од бомбардирањето во Болоња (1980), во кој загинаа 85 луѓе, повторно беше отворено прашањето за улогата на неофашистите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја воведе нови санкции за Северна Кореја

Италијанскиот претседател Сегрио Матарела во комеморативниот говор истакна дека „неофашистичката матрица“ на нападот е воспоставена со судски пресуди, а Мелони во својот говор не ја ни спомена идеолошката заднина на нападот.

Вклучувањето на десничари во тој напад беше отворено демантирано неколку дена подоцна од директорот за комуникации на десничарскиот градоначалник на област на Рим, кој победи на изборите со поддршка на Мелони.

Градоначалникот на Лацио, Франческо Рока, рече дека Мелони „не е среќна“ поради ревизионистичките коментари на еден од неговите помошници кој сочувствува со екстремната десница.

Loading...

Премиерот не се огласи, а помошникот си ја задржа работата.

За време на изборната кампања, Мелони се држеше на дистанца од диктатурата на Бенито Мусолини, изјавувајќи дека „италијанската десница го предаде фашизмот во историјата пред неколку децении“.

Од друга страна, таа гордо го брани симболот на својата партија, зелено-бело-црвениот пламен, кој по Втората светска војна почна да го користат носталгичарите по Мусолини во неофашистичкото италијанско социјално движење.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шпанија: Користеле вештачка интелигенција за да создадат лажни голи слики на малолетници

Браќата на Италија најпопуларни меѓу граѓаните

Партијата „Браќата на Италија“ го вгради тој симбол во својот амблем.

Среде идеолошкото триење обновено со годишнината од нападите во Болоња, цртан филм на насловната страница на дневниот весник „Кориере дела сера“ ги прикажува тробојните пламени кои се закануваат да ја изгорат Мелони.

Во пракса, овие конфликти не го засегаат премиерот.

Истражувањата на јавното мислење покажуваат дека Браќата од Италија се најпопуларна партија меѓу граѓаните со право на глас, а анкетите покажуваат дека имаат поддршка од близу 30 отсто.

Тоа е четири отсто повеќе од она што таа го доби на изборите во 2022 година.

Loading...

Останувањето над конфликтот е дел од стратегијата и стилот на Мелони, рече професорката по политичка теорија на Универзитетот Колумбија, Надија Урбинати.

„За разлика од нејзиниот десничарски коалициски партнер, лидерот на Лигата, Матео Салвини, кој се рекламира секој ден, Мелони не е секогаш насекаде. Таа не сака да има таква популистичка аура“, рече Урбинати, додавајќи дека премиерката сепак сака да ја обликува земјата во согласност со нејзината идеологија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Германски кардинал обвинет за сексуални злоставувања

Справување со нелегални „рејв забави“

Урбинати потсети дека еден од првите чекори на владата на Мелони беше да се справи со нелегалните „рејв забави“ и слични собири, кои таа ги дефинира како „форми на анархија“.

Тој потег е во духот на нејзината кампања, во која се залагаше за одбрана на таканареченото традиционално семејство.

Владата тогаш одлучи да го ограничи признавањето на родителските права само на биолошките родители во истополовите семејства.

Локалните канцеларии на Министерството за внатрешни работи наложија градските општини да престанат со автоматско запишување на двајцата родители во матичната книга на родените кога истополовите двојки имаат дете.

Минатиот месец Долниот дом одобри продолжување на ограничувањата за „сурогат бременост“.

Предлогот на тој закон во суштина го донесе она што Мелони не успеа да го направи како опозициски претставник во претходното свикување.

Loading...