Ања има ретка болест – градите не престануваат да ѝ растат (ФОТО+ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Додека многу жени се жалат на генетика поради недоволно раскошно деколте, други се подготвени да направат сè за да се ослободат од огромните гради.

Loading...

Трендот на големи гради не се забавува во светот, но иако има огромен број на оние кои сакаат да ги зголемат и да се подложат на пластична хирургија поради бујното деколте, има и такви кои сонуваат за помали кошници.

 

 

Оваа втора група ја вклучува Австралијката Ања Сент Џејмс (18), која страда од ретко нарушување поради кое градите и растат за еден конференциски број секоја година.

Оваа болест се нарекува гигантомастија, односно хипертрофија на дојка и тоа е состојба во која млечните жлезди почнуваат да отекуваат за време на пубертетот, а градите продолжуваат да растат од година во година.

 

Loading...

 

Жените со оваа ретка дијагноза (чија причина не е разбрана целосно) често се жртви на вербално насилство.

И додека помалку надарените жени и завидуваат на големината на деколтето, Ања открива дека животот не и е лесен поради нив.

 

 

„Секоја дојка е со големина на глава на бебе. Поради нивната тежина, телото ме боли, што во голема мера влијае на мојот квалитет на живот. Другите девојки танцуваат, трчаат и скокаат како што сакаат, а тоа можам да го направам само ако ги држам дојките со двете раце, инаку ќе настане хаос. Мажите ме малтретираат од мојата 13. Ме молат да им испратам голи слики. Сите велат дека ми завидуваат, но не знаат како навистина живеам! Планирам да се ослободам од овие огромни гради кои ми го уништуваат животот. Освен тоа, страшно е кога ќе мислам колку повеќе ќе растат во иднина“, вели Ања.

Loading...

 

 

Таа додава дека поради тежината на градите страда од силна болка во вратот и половината.

Што е гигантомастија?

Гигантомастија е ретка состојба што предизвикува прекумерен раст на женските гради, а само неколку стотици случаи се пријавени во медицинската литература.

 

Loading...

 

Растот на градите може да се случи во текот на неколку години, но имало случаи на гигантомастија, каде што женските гради пораснале за три или повеќе големини на корпи за неколку дена.

Симптомите на гигантомаста вклучуваат болка во градите, проблеми со држењето на телото, инфекции и болки во грбот.

 

@kentuckyfriedcl0udsReply to @yassinekas3♬ original sound – Eliza

Иако гигантомастијата се смета за бенигна состојба, тоа во голема мера го нарушува квалитетот на животот и ако не се лекува може да предизвика големи проблеми.

Loading...

Во некои случаи, оваа состојба поминува сама по себе, но претежно пациентите се принудени да одат на операција за намалување на градите.

 

@kentuckyfriedcl0uds❤️❤️❤️❤️#fyp #foryou #foryoupage

♬ 아씡꼬래정우사운드 – 정우얌


Leave a Reply