10.09.2019 01:12

Американските држави започнуваат истрага за Гугл


Голема група американски сојузни држави на чело со Тексас најавуваат истрага за пазарната моќ на „Гугл“ и дали таа компанија неправедно ја потиснува конкуренцијата и им штети на потрошувачите.

Ова го изјави генералниот јавен обвинител во Тексас, Кен Пакстон, на прес-конференција во Вашингтон.

loading...

„Алфабет“ контролира многу аспекти на мрежата

Највата доаѓа само неколку дена откако група земји објавија истрага за доминацијата на пазарот на Фејсбук, пренесува АП.

Матичната компанија на „Гугл“, Алфабет, има пазарна вредност од повеќе од 820 милијарди американски долари и контролира толку многу аспекти на интернет што е доста невозможно да „сурфате“ долго време без да наидете на барем една од нивните услуги.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments