Американски функционери: Ракетата што ја погоди Полска е украинска

Сподели со своите пријатели

Според американските власти, првичните наоди сугерираат дека ракетата што ја погоди Полска била испукана од украинските сили кон влезната руска ракета.

Loading...

Тројца официјални лица изјавиле за новинската агенција Асошиетед прес дека Украинците се обидуваат да се одбранат од рускиот оган насочен кон нивната електрична инфраструктура.

Американскиот претседател Џо Бајден рано утринава изјави дека е „малку веројатно“ проектилот што ја погоди Полска да е истрелан од Русија.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.


ПРОЧИТАЈТЕ И:  Брисел предложи план за конфискација на замрзнатиот руски имот