Америка немоќна пред Северна Кореја, ги повикува ОН на помош

Сподели со своите пријатели

САД побараа од Советот за безбедност на Обединетите нации да усвои претседателска изјава со која Северна Кореја е одговорна за ракетните тестови откако Пјонгјанг минатата недела лансираше интерконтинентална балистичка ракета способна да стигне до копното на САД.

Loading...

Амбасадорката на САД во Обединетите нации Линда Томас-Гринфилд синоќа изјави дека е од витално значење 15-члениот Совет за безбедност на ОН да одговори едногласно и ги повтори американските обвинувања дека Кина и Русија го охрабруваат Пјонгјанг блокирајќи ја акцијата на Советот за безбедност на ОН, Ројтерс го цитира Танјуг.

„Очигледниот опструкционизам на овие две членки го става на ризик регионот на североисточна Азија и целиот свет“, рече таа на состанокот на Советот за безбедност на ОН, свикан од Вашингтон, за да разговара за тестот во петокот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Австралискиот премиер ги повика САД да го ослободат Џулијан Асанж

Амбасадорот на Кина во ОН Џанг Јун рече дека Кина е загрижена поради нагорната спирала на зголемување на тензиите и интензивирањето на конфронтацијата на Корејскиот полуостров, но рече дека Советот треба да помогне во намалувањето на тензиите, а не секогаш да го осудува или притиска Пјонгјанг.

Тој рече дека Вашингтон треба да преземе иницијатива и да излезе со реални предлози за решавање на легитимните грижи на Северна Кореја.

Заменик-руската амбасадорка во ОН, Ана Евстињеева, го обвини Вашингтон дека се обидува да ја принуди Северна Кореја еднострано да се разоружа преку санкции и сила и ги обвини за ракетните тестови воените вежби на САД и нивните сојузници.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Белоруската опозиционерка Марија Колесникова на интензивна нега

Портпаролот на американската мисија во Обединетите нации изјави дека нацрт-претседателската изјава наскоро ќе биде проследена до Советот за безбедност и дека ќе следат преговори.

По состанокот, Томас-Гринфилд прочита заедничка изјава на 14 земји, вклучително и осум членки на Советот за безбедност, во која се осудува последното лансирање на Северна Кореја, како и последователен извештај на севернокорејските државни медиуми во кој се вели дека проектилот може да се користи за пред – празен нуклеарен удар.

Loading...

Во соопштението се наведува дека проектилот паднал на околу 200 километри од јапонскиот брег и дека тестот претставува сериозна ескалација што е недвосмислена закана за меѓународниот мир и безбедност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Петмина Палестинци загинаа во смртоносни инциденти

Беше наведено и дека Советот за безбедност на ОН мора да дејствува за да го ограничи напредокот на програмите за оружје на Северна Кореја.

Шефот на севернокорејскиот министер за надворешни работи вчера го обвини генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш дека застанал на страната на Вашингтон и не ја одржува непристрасноста и објективноста, велејќи дека правото на Пјонгјанг е да развива оружје за самоодбрана.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Северна Кореја можете да ги прочитате ТУКА.