Алепо: По сириската војна, сега го докрајчи земјотресот

Сподели со своите пријатели

Силен земјотрес го погоди Алепо, град на северот на Сирија, веќе разурнат од граѓанската војна.

Loading...

Според последните објавени податоци, во Сирија загинале повеќе од 1.400 луѓе.

Спасувачките екипи велат дека многу згради се уништени, а под урнатините се затрупани голем број луѓе.

Во оваа област, милиони бегалци најдоа привремено сместување, кои претходно ги напуштија своите домови поради граѓанската војна.

Контролата на северна Сирија е споделена меѓу владата, силите предводени од Курдите и другите бунтовнички групи.

Сите страни се вклучени во конфликтот.

И пред земјотресот ситуацијата во регионот беше критична, придружена со ледено време, урната инфраструктура и колера.

Според одделни податоци на сириската влада и спасувачката група „Бели шлемови“, која оперира во областите под контрола на бунтовниците, земјотресот досега загинал повеќе од илјада луѓе во регионот.

Loading...

Снимките објавени на социјалните мрежи, потврдени од Би-Би-Си, покажуваат како зграда во Алепо се урива додека посматрачите брзаат на безбедно.

Според сеизмолозите, првиот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, со епицентар во близина на турскиот град Газиантеп, на длабочина од 17,9 километри, се случил во 4 часот и 17 минути по локално време.

Дванаесет часа подоцна, забележан е друг со слична јачина на 130 километри северно.

Некои жители на Алепо изјавија за Ројтерс дека немаат каде да одат: или нивните домови се уништени или стравуваат од нови земјотреси.

Портпаролот на спасувачката група „Бели шлемови“ го опиша северозападниот дел на Сирија како уништена област каде што голем број семејства се уште сѐ заробени под урнатините,

Жител на сирискиот град Џиндирес изјави за AFP дека 12 членови од неговото семејство загинале во земјотресот, додека друг рече дека неговите роднини сѐ уште се под урнатините.

„Ги слушаме нивните гласови, тие сѐ уште се живи, но не можеме да ги извлечеме од таму.

„Нема начин да ги спасиме – нема машини“, изјави тој.

Loading...

Во областите под владина контрола, сите државни спасувачки тимови се на терен, вклучувајќи војници и студенти волонтери.

Сепак, Хешам Савиш, специјалист за Блискиот Исток од Би-Би Мониторинг, вели дека тоа не е доволно со оглед на размерите на уништувањето.

Меѓународниот комитет за спасување, хуманитарна организација со повеќе од 1.000 вработени на терен во областите под контрола на опозицијата, вели дека веќе се соочува со својата прва епидемија на колера во последните децении.

Работата на спасувачките екипи е отежната поради обилните врнежи од дожд и леденото време.

Марк Кеј, директорот на организацијата за Блискиот Исток, ја опиша ситуацијата како „криза во криза во криза“ и рече дека големи делови од регионот се надвор од контакт поради оштетување на комуникациските мрежи.

Некои луѓе претходно се преселиле повеќе од 20 пати од граѓанската војна која започна во 2011 година кога мирниот протест против претседателот Башир ал Асад стана насилен.

Стотици илјади цивили и војници загинаа, што резултираше со хуманитарна криза, проследена со невиден економски колапс.

Цели населби и клучна инфраструктура, вклучително и болници, низ Сирија се веќе во урнатини.

Loading...

Владата упати повик за помош до членовите на Обединетите нации, Меѓународниот комитет на Црвениот крст и други хуманитарни групи.

Таа, сепак, одбива да признае дека побарала помош и од Израел.

Двете земји технички се уште сѐ во војна и немаат дипломатски односи.

Десетици други земји ветија помош, вклучувајќи ги Обединетите Арапски Емирати, Кувајт и Катар.

Обединетите нации соопштија дека нивните тимови ја проценуваат ситуацијата на терен и даваат помош.

Русија, која веќе има воено присуство во Сирија поради учеството во граѓанската војна на страната на владата, вети и поддршка.

Loading...