Ако немате полни усни, избегнувајте ги темните нијанси од црвениот кармин

Сподели со своите пријатели

Црвениот кармин е апсолутно класичен, елегантен и гламурозен во секоја пригода, но и многу тежок затоа што не толерира какви било грешки.

Loading...

За да избегнете растекување, направете „тврда” граница – нанесете слој коректор. За црвениот кармин, ефектот со два тона не е пожелен, така што има само две алтернативи при изборот на молив за усни – изберете оној што е идентичен со бојата на усните или природниот молив за усни.

При цртање на работ, внимателно нанесете го карминот со четка. За да спречите тоа да се појави на забите, откако ќе го нанесете, поставете го прстот помеѓу усните, нежно соберете ги и извлечете го прстот.

За денот кога светлината е посилна, изберете полесна и поприродна црвена, а за вечер поинтензивни нијанси што дополнително ќе ги потенцираат усните.

Црвениот кармин може визуелно да ги тенки усните, па ако немате полни усни, избегнувајте темноцрвени нијанси.

Усните со црвен кармин се дефинитивно во главната улога. За да избегнете војна на лицето, направете ги очите многу дискретни – доволно е само малку маскара и пристојна беж сенка.

Ако сакате да го омекнете црвениот кармин и да додадете допир на топлина на него, нанесете повеќе слој од златен сјај. За да добиете подраматичен, поладен тон, премачкајте го со розов сјај.


Leave a Reply