Ако имате проблеми со спиење, избегнувајте ги овие грешки

Сподели со своите пријатели

Како што луѓето се различни, така се и нивните навики за спиење. Некои спијат долго, додека други функционираат добро со релативно неколку часа сон.

Loading...

Не е изненадувачки, постојат многу популарни верувања за спиење кои се неточни.

Тврдење: Не треба да гледате во часовникот ако имате проблеми со спиењето.

Тоа е точно. Стресно е да го проверите часовникот и да пресметате уште колку часа остануваат пред да станете.

Затоа Германското здружение за истражување и медицина за спиење (DGSM) вели дека не треба да имате часовник во близина ако не спиете добро често.

Притисокот што го имате за спиење создава напнатост, што може да го отежне заспивањето, истакнува тој.

Наместо да лежите будни и вознемирени, се советува малку да станете од кревет и во мислите да се посветите на нешто друго, пренесува Хина.

 

Loading...

 

Тврдење: Спиењето без пижами е нехигиенско.

Не мора да значи. Ако се што имате под прекривките е вашето тело, треба да практикувате строга хигиена на креветот, вели сомнологот др. Ханс-Гинтер Вес, директор на Центарот за нарушувања на спиењето на Клиниката за психијатрија и неврологија Пфалц во Клингенминстер, Германија.

Доколку ја занемарите правилната хигиена, во вашиот кревет можат да се сместат секакви мали суштества, како што се грините, предупредува експертот и советува голите спијачи да ја менуваат постелнината барем еднаш неделно.

А која е идеалната облека доколку не спиете голи? Главната работа, вели тој, е што во таквата облека не сте „ни ладни, ни испотени, бидејќи истовремено се стресни фактори и го попречуваат сонот“.

 

 

Тврдење: Премногу сон може да доведе до епизоди на парализа на спиење.

Погрешно. Парализата при спиење е чувство да се биде буден, но не можете да се движите или да зборувате додека се будите или заспивате, а може да трае и до неколку минути, објаснува Вес, кој вели дека чувството може да биде застрашувачко затоа што не знаете кога ќе престане.

Loading...

Допирањето на личност во таа состојба обично е доволно за да се стави крај, забележува тој.

Парализата при спиење е делумно продолжување на фазата РЕМ (брзо движење на очите) на спиење за време на свесната состојба, вели тој. РЕМ спиењето, фазата на спиење кога имате тенденција да имате живописни соништа, исто така вклучува губење на контролата на мускулите.

Ова помага да се спречи да ги следите вашите движења со вашите движења и евентуално да се повредите себеси или другите.

 

 

Тврдење: Премалку сон е нездраво, но премногу не е.

Погрешно. Не треба да ги имитирате коалите, оние кои долго спијат кои можат да дремат помеѓу 18 и 22 часа на ден.

Како што редовното лишување од сон не е добро за вас, така е и спротивното, според Европското друштво за истражување на сонот. Спиењето подолго од девет часа е предолго за возрасните.

Loading...

Студијата на Центарот за кардиохирургија Оназис во Атина покажа дека премногу сон може да го зголеми ризикот од кардиоваскуларни болести како што се срцев или мозочен удар.

Но, некои болести, како што се депресија и апнеја при спиење, може да предизвикаат лице да спие подолго од нормалното.

 

 

Тврдење: Шест до осум часа сон се доволни за секого.

Не е сосема точно. Потребите за спиење варираат од личност до личност. На околу 80 отсто од луѓето им требаат меѓу шест и осум часа сон дневно.

Loading...

„Многу луѓе не знаат колку сон им треба“, вели Вес. „Тие стануваат кога ќе се вклучи алармот.

За да дознаете колку сон навистина му треба на вашето тело, се препорачува да не го вклучувате будилникот кога сте на одмор.

Techniker Krankenkasse, најголемиот фонд за здравствено осигурување во Германија, има правило: ако не спиете во текот на денот додека работите напорно на работа, спиете доволно.