Администрацијата на Бајден расправа нови мерки против Русија

Сподели со своите пријатели

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден разговара со Конгресот за нови економски мерки за казнување на Русија за нејзината инвазија на Украина, објави во средата Стејт департментот.

Loading...

„Разговараме со Конгресот за соодветни мерки“, рече портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс на брифинг со новинарите, посочувајќи на изјавата на претседателот Џо Бајден минатата недела дека нема да ја прогласи Русија за државен спонзор на тероризмот.

Украина и некои американски законодавци се залагаат за таква мерка, но американските власти рекоа дека тоа би можело да има несакани последици, вклучително и одложување на извозот на храна и загрозување на договорите за транспорт на стоки преку Црното Море.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Шолц: Германија треба да ги прифати Русите кои не сакаат да се борат во Украина

„Мораме да ги земеме предвид последиците, и намерни и ненамерни. И тоа нè доведе до пристапот што го направивме овде“, рече Прајс.

„Ние работиме со Конгресот на алатки кои сепак би имале соодветни импликации за руската економија, за руската влада, кои нема да ги имаат овие несакани последици.

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.