97 санкции за брзо возење на автопат Куманово – Скопје – Велес

Сподели со своите пријатели

Вкупно 97 казни напишала полицијата денеска поради возење со брзина над дозволената на автопатот Куманово – Скопје – Велес.

Loading...

– Денеска (08.12.2021) во периодот од 08.00 до 14.00 часот Мобилната единица за безбедност на сообраќајот на патиштата спроведе зајакната акциска контрола на автопатот Куманово – Скопје – Велес за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 97 возачи, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 20 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а три возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, велат од полицијата.

Никола Ивановски