8 неочекувано позитивни придобивки од шеќерот

Сподели со своите пријатели

Шеќерот се смета за штетен, особено ако се користи во големи количини. Тој е непријател, го зголемува ризикот од дијабетес и воспаление во телото.

Loading...

Не е препорачливо да се злоупотребува. Сепак, во исто време не можете да верувате дека во неколку други ситуации, шеќерот е одлична алтернатива!

Намалете го шеќерот во крвта со овие два напитоци

Во случај на рани, е откриено ако раните се попрскаат со шеќер тој ги забрзува процесите на лекување. Исто така, има антибактериски својства.

Сјај за усни

– На усните им треба ексфолијација односно да биде мека и нежна. Притоа шеќерот е идеален за оваа намена. Само треба да се измеша со вода и неколку минити да се протријат усните. Тој веднаш ќе ги отстрани мртвите клетки од кожата.

Четири митови поврзани со шеќерот

За лице чистење на црни точки

Loading...

– Се меша 1 лажиче шеќер, 1 лажиче оризово брашно и 1 супена лажичка свежо млеко. Добиената паста се става во областите на лицето погодено од црни точки. И уживајте во резултатот!

Прочистете го телото

– Измешајте маслиново масло со шеќер, но пропорцијата да е во корист на шеќерот. Избришете го целото тело, кое претходно е натопено под туш.

Природните својства на целерот го помагаат регулирањето на шеќерот

За петиците и стапала

– Стапалата и грубите потпетици повторно стануваат меки со помош на шеќер. За оваа цел, се меша 1/2 чаша шеќер со 3-4 стебленца од свежи листови од нане и 4-5 капки масло од мента. Бришете силно со кружни движења на нозете, кои претходно се натопени во топла вода.

Ги отстранува дамките

– Шеќерот е корисен и за отстранување на дамки на облека. Бришењето се прави со влажен шеќер, со кој се поминува низ нечистотија, но почекајте тој да работи, а потоа се мие со детергент.

Loading...

Зошто секој ден треба да јадеме ореви?

Во случај на садови

– Со текот на времето садовите се трошат и, тоа обично е случај за бели порцелански чинии кои добиваат жолта боја од различни видови храна и пијалоци. Но, триењето со шеќер го враќа сјајот и белината.

Го продолжува животот на искинатите растенија

– Малку шеќер во водата во вазна ќе им помогне на цвеќињата да го продолжат својот живот за уште неколку дена. Шеќерот има способност да ги негува и освежува растенијата.


Leave a Reply