74.200 евра за БМВ Х5 кој се полни на обичен штекер

Сподели со своите пријатели

БМВ започна со претставување на моделот чиј погонски склоп го чини синергија на конвенционален бензински турбо и електромотор, и чии погонски батерии се напојуваат со кабел за домашна употреба од 220V.

Loading...

Овој модел е прв во серијата X5, прототип на серија 3 со хибриден погон во завршна фаза на тестирање, а во блиска иднина, секој баварски модел ќе има и хибридна изведба.

Таквите модели ќе носат ознака “e”.

Но, како БМВ е еден од ретките преостанати производители кои се уште се држат до тоа како се управува автомобил, не зачудува тоа што за разлика од други произведители, толку долго чекаа со уведување на хибридни технологии.

Системот е среден до совршенство, така да, кога се во прашање возните одлики и перформанси, тука нема компромис.

 BMW X5 koji se puni kablom s kućne utičnice

 

Дури и со хибриден погон, БМВ е неприкосновена возачка машина. Тоа го потврдуваат и перформанси – 6,7 секунди од 0 до 100 км/ч и 210 км/ч максимална брзина.

Loading...

Сето тоа доаѓа од дволитарски турбобензински мотор со сила од 245 КС, како и електромотор sq 113 КС,  севкупна номинална сила од 313 КС.

Хибридниот систем е вперен кон осумстепенски менувач и погон за сите тркала.

Возачот ќе може да избере три видови возење: auto eDrive, Max eDrive i Save Battery.

BMW X5 xDrive40e Plug-In; во Германија чини 74.200 евра.


Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.