7 одлични начини да го искористите виното кое ви останало

Сподели со своите пријатели

Започнавте шише скапоцен пијалок и сте испиле мал дел, па се прашувате како да го искористите преостанатото вино?

Не заборавајте дека можете да ја користите секоја капка од овој божествен пијалок мудро, и ние ви пренесуваме 7 одлични предлози за тоа.

Loading...
  1. Направете или подобрете го вкусот на сосот за скара.

Ако планирате да подготвите месо на скара во следните неколку дена, сос од скара со додавање на црвено вино ќе помине добро со тоа.

  1. Виното е исто така одлично за повторно хидрирање на сувото овошје

Потопете суво грозје и други сушени плодови по ваш избор во преостанатото вино и ќе добие повеќе арома. Отеченото, сочно овошје е совршено во сè, од салати до чинии со сирење.

 

 

  1. Направете вкусен пијан џем

Дел од алкохолот ќе испари за време на готвењето, но оваа слатко не го давајте на децата.

  1. Преостанатото вино може да го користите и за динстање месо

Алкохолот ќе го направи меко и сочно, а во бројни рецепти целиот процес е детално објаснет.

  1. Направете сангрија

Ако количината на вино што ја имате е поголема, најдобро е да го користите за да подготвите освежителна сангрија.

Loading...
  1. Виното можете да го сипете во калап мраз и да направите ароматични коцки

Додадете ги во чаша свеж овошен сок и послужете им на гостите како лесен летен пијалок. Не се сомневаме дека ќе се бара чаша повеќе!

 

 

  1. Ви треба десерт, а немате слатки во куќата?

Од вино, вода, овошно пире и шеќер направете гранита. Оваа ледено слатко што доаѓа од Италија е лесно за правење, а можете да го консумирате наместо сладолед затоа што е подеднакво вкусен.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *