5 сценарија за следните месеци војна во Украина

Сподели со своите пријатели

Новинар на британскиот весник Гардијан даде исцрпна анализа на пет сценарија за тоа што може да се очекува во следните шест месеци војна во Украина.

Loading...

Уште најмалку една година војна во Украина

Можеби поминаа шест месеци војна, но ниту Украина ниту Русија не се подготвени да престанат со борбите и покрај претрпените загуби, пишува Гардијан.

Украина сака да ги врати окупираните територии, а Русија сака да продолжи да му нанесува болка не само на својот противник, туку и на Западот.

Кремљ верува дека зимата ќе игра во нивна корист.

Немаше разговори меѓу двете страни откако се појавија докази за масакри во Буча, Ирпин и други територии окупирани од Русија северно од Киев.

Но, движењето на првите линии е минимално по падот на Лисичанск кон крајот на јуни.

Двете страни се борат за импулс и се повеќе изгледаат истрошени во битка.

Украина нема средства за ефективен конвенционален контранапад

Украина би сакала да го врати Херсон, западно од реката Днепар, но висок функционер на администрацијата приватно призна: „немаме доволно капацитет да ги вратиме назад“.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Чешка собра 1,2 милиони евра за да ѝ купи на Украина модерен тенк

Киев ја префрли својата стратегија кон интензивирање на ракетните напади со долг дострел и смели напади на специјалните сили врз руските бази длабоко зад линиите на фронтот.

Советникот на претседателот на Украина, Михаило Подољак изјави дека сега целта на нападот е „да се создаде хаос во руските сили“.

И додека таквата тактика сигурно ќе ја намали ефикасноста на напаѓачите, тешко дека ќе доведе до тоа Русите да се предадат и да го препуштат Херсон на Украинците.

Русија ќе се фокусира на задржување на она што претходно го освоиле

Москва навистина нема никаков офанзивен план освен употреба на моќна артилерија, како и целосно уништување на градови.

Тие го прават тоа затоа што е ефикасно, а делумно и за да ги намалат сопствените човечки загуби.

Русите продолжуваат со оваа стратегија околу Бахмут во Донбас, но напредокот е бавен.

Делумно затоа што мораа да испратат сили во Херсон.

Путин можеби не го постигна она на што се надеваше на почетокот на војната, но Русија сега контролира големи делови од украинската територија на исток и југ и активно најавува референдуми за анексија.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Илон Маск и Зеленски се скараа на Твитер

Како што се приближува постуденото време, Москва најверојатно ќе се фокусира на консолидирање на она што го има.

Зимата ќе предизвика нова бегалска криза

Зимата е најважна во стратешкото размислување за двете страни.

Украина веќе е загрижена за хуманитарните прашања бидејќи нема греење на гас за станбените блокови во провинцијата Доњецк и другите области на фронтот.

Еден хуманитарен службеник предвиде дека ќе има нов бран на миграција оваа зима, при што можеби дури 2 милиони луѓе ќе ја преминат границата во Полска.

Русите ја гледаат зимата како можност.

Украина стравува дека Русија ќе ја таргетира нејзината енергетска мрежа, што ќе ја направи нејзината дилема за греење уште поакутна, и може едноставно да ја затвори огромната нуклеарна централа во Запорожје.

Москва, исто така, сака да ја продолжи „болката“ на Западот поради трошоците за енергија и ги има сите мотиви да го засили притисокот.

Пролетта, сепак, може да биде време за повторно удар – секоја страна ќе сака да се подготви за она што веројатно ќе биде уште една сезона на борби.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Би-Би-Си: Украинските трупи вратија дополнителни територии

Западот треба да одлучи дали сака Украина да победи или само да издржи

Украина ќе беше поразена без западната воена помош. Но, Западот сè уште не им снабдуваше доволно оружје, како што се борбени авиони, што ќе му овозможи на Киев да ја избрка Русија.

Политичарите постојано зборуваат за потребата да се принуди Русија на нејзините предвоени граници, но тие не ѝ даваат на Украина доволно оружје за да можат тоа всушност да го направат Украинците.

Во исто време, хуманитарната криза во Украина станува се поочигледна.

Нема доволно пари за обнова – многу куќи североисточно и северозападно од Киев сè уште стојат уништени пет месеци по заминувањето на Русите.

Очајните жители живеат во гаражи или импровизирани монтажни куќи.

Украина поради војната има буџетски дефицит од 5 милијарди долари секој месец. А трошоците за обнова по војната ќе бидат монструозно високи.

Loading...

Сите информации поврзани со најновите случувања со војната во Украина можете да ги прочитате ТУКА.