17 ЗАГИНАТИ: Бајден нареди воздушен напад на Сирија, Русија предупреди на поголем конфликт

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден нареди воздушни напади во источна Сирија во четвртокот, објави Министерството за одбрана на САД.

Loading...

Ова е прва американска воена акција откако Бајден стана претседател.

Русија предупреди дека ваквите напади можат да доведат до големи судири во целиот регион.

„Според директивата на претседателот Бајден, американските воени сили извршија воздушни напади врз инфраструктурата што ја користат екстремистички групи поддржани од Иран во источна Сирија“, рече портпаролот на Пентагон Џон Кирби.

Според соопштението на Пентагон, мета била инфраструктурата на екстремистичките групи поддржани од Иран, а акцијата била спроведена како одговор на неодамнешните ракетни напади врз американски цели во Ирак.

Според Гласот на Америка, воздушните напади очигледно биле од ограничен обем, што го намалува ризикот од ескалација.

Одлуката на Бајден САД да извршат напади само во Сирија, а не и во Ирак, барем засега, и дава на ирачката влада време да спроведе сопствена истрага за нападот на 15 февруари во кој беа ранети Американци.

„Претседателот Бајден ќе реагира за да ги заштити американскиот и коалицискиот персонал. Во исто време, дејствувавме на осмислен начин, чија цел е деескалација на ситуацијата во источна Сирија и Ирак“, рече Кирби.

Loading...

Тој додаде дека нападите уништиле неколку објекти во близина на еден граничен пункт, што го користат неколку милитантни групи поддржани од Иран, вклучително и Катаиб Хезболах и Катаиб Сајид ал-Шухада, според Гласот на Америка.

Сириската опозициска опсерваторија за човекови права објави дека најмалку 17 проирански борци биле убиени во американските напади во Сирија, во близина на границата со Ирак.

Рускиот сенатор и претставник на Советот на Федерацијата на Русија, Владимир Џабаров, го коментираше американскиот напад врз Сирија, велејќи дека станува збор за бомбардирање на суверена држава.

„Овој напад е спротивен на сите закони, Сирија е суверена држава. Не ја исклучувам можноста официјален Дамаск да се обрати до Советот за безбедност со барање да разговара за овој напад на итна седница“, рече тој.

Јабаров исто така рече дека ова е многу опасна работа и дека може да доведе до ескалација на ситуацијата во целиот регион.

„Сето ова може да доведе до голем судир“, предупреди abабаров.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *