12 големи тајни за Кралицата Елизабета: Се омажила за својот роднина

Сподели со своите пријатели

Кралицата Елизабета Втора почина во четвртокот, на 8 септември, откако владееше со Велика Британија долги 70 години, во кои стекна голема почит од целиот свет.

Loading...

Но, Елизабета беше прво и основно човечко суштество и имаше свои навики и тајни, а само најблиските ги знаеле овие 12 ситници за неа.

Се омажила за нејзиниот роднина

Да, кралицата и принцот Филип ги делат истите прабаба и прадедо. Кралицата Викторија и принцот Алберт, кои и самите биле први братучеди. Ова ги прави трети братучеди.

Имала само 13 години кога се заљубила во принцот Филип

Принцезата Елизабета била само тинејџерка кога го запознала храбриот 18-годишен Филип Маунтбатен, кој тогаш бил кадет во британската морнарица.

Тие двајца почнале да си пишуваат кога таа имала 13 години и продолжиле неколку години додека тој бил на море.

Кога Елизабета имала 17 години, знаела дека тој е човекот со кој сакала да се омажи.

Биле тајно свршени три години

Во 1946 година, печатот го забележал Филип како и помага на принцезата да го облече палтото на венчавката на нејзината братучетка и забележале поврзаност меѓу двајцата.

Двојката тогаш била тајно свршена, но Палатата чекала три години, додека Елизабета не наполни 21 година, за да го објави официјалното соопштение.

Loading...

Нејзиниот брак со принцот Филип постави рекорд

Кралската љубовна приказна на Елизабета и Филип го издржа тестот на времето. Во брак беа 73 години!

Во 2007 година, Нејзиното Височество стана првиот британски монарх кој прослави годишнина од дијамантската свадба кога ја достигнаа пресвртницата од 60 години брак.

Филип ѝ дал прекар по зеленчукот

Кралицата била нагалено наречена „зелка“ од нејзиниот сопруг.

Никој не знае со сигурност зошто, но „Сандеј тајмс“ во 2006 година шпекулираше дека можеби потекнува од француската фраза „mon petit chou“, што во превод значи „моја мала зелка“ и „моето мало лиснато тесто“.

Беше голем обожавател на „Downton Abbey“

Кралицата никогаш не пропуштила ниту една епизода од омилената британска драма и се вели дека уживала да им укажува на ретките историски грешки на серијата на секој што го гледал со неа.

Секој ден таа го пиела овој пијалак пред ручек

Се вели дека нејзиното височество уживало во дневен коктел од џин и Дубоне пред нејзиниот пладневен оброк.

За време на Втората светска војна, таа работела како механичар

Кралот Џорџ Шести не сакал неговата ќерка да се пријави, но на крајот попуштил.

Принцезата Елизабета се приклучи на женската помошна територијална служба во 1945 година, со што стана единствената жена член на кралското семејство што се приклучи на војската.

Loading...

За време на војната работела како механичар и возач на камион, пишува Bestlifeonline.

Благодарение на вештините што ги научила, таа е позната по тоа што нескомнувала со Range Rovers во Балморал во случаи кога има проблеми под хаубата.

Во еден момент, таа одлучила да не посвојува повеќе корги

За време на нејзиниот живот, кралицата поседувала повеќе од 30 велшки корги Пемброк, од кои сите биле потомци на нејзините први корги, Сузан. Последната, Вилоу, почина во 2018 година.

Иако во кралското домаќинство имаше неколку дургии (мешавина од јазовичар-корги), кралицата наводно му рекла на својот персонал дека нема да донесе уште едно корги во Бакингемската палата поради нејзиното здравје и возраст.

Скајп со нејзините правнуци

Според сите сметки, кралицата била посветена прабаба која е исклучително блиска со нејзиното растечко потомство на правнуци.

„Ган-Ган“ (како што ја нарекуваше принцот Џорџ) користела Skype за да одржува контакт со децата кога била отсутна и секогаш им носела мали сувенири од нејзините патувања.

Кејт Мидлтон рече дека кралицата сакала да остава мали подароци во собите на Џорџ и принцезата Шарлот кога ќе дојде да ги посети.

Таа е единствената личност во Британија на која ѝ било дозволено да вози без дозвола

Нејзиното височество никогаш не полагало возачки испит и нејзините автомобили немаат регистерски таблички, но кралицата отсекогаш сакала да седи зад воланот.

Loading...

Таа немала дозвола од една едноставна причина: не ѝ требала. Сите дозволи се издаваат на нејзино име во Велика Британија.

Сандеј тајмс објави во 2019 година дека таа „неволно“ се откажала од возење по јавни патишта, но тоа го сторила на барање на нејзиниот безбедносен тим.

Таа присуствувала на нејзината прва модна ревија во 2018 година

И покрај нејзината доживотна љубов кон модата, кралицата го направи своето прво појавување во првиот ред само во 2018 година за време на модната недела во Лондон на ревијата на идниот дизајнер Ричард Квин.

Таа седеше до модниот мавен и главна уредничка на Вог, Ана Винтур.

Лесно се забележуваше столот на нејзиното височество – беше единствениот со специјално кадифено перниче.

Сите информации поврзани со најновите случувања во Велика Британија можете да ги прочитате ТУКА.  

Loading...