100 авиони, 10 бродови: Нови детали за кинеските вежби кај Тајван

Сподели со своите пријатели

Кина денеска објави дека испратила повеќе од 100 борбени авиони и 10 воени бродови на воени вежби кои траат веќе два дена, пренесува АП.

Loading...

Кинеската новинска агенција Ксинхуа денеска објави дека ловци, бомбардери, уништувачи и фрегати учествувале во „заедничка операција на блокада“ што се одржа во шест зони на море, во правец на брегот на Тајван.

Источната команда на кинеската војска истрела нови верзии на ракетата и соопшти дека точно погодила неидентификувани цели во Тајванскиот теснец.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Тајван бара од Кина да престане со заплашувањето

Некои од проектилите летаа над Тајван и се оддадоа во Пацификот, изјавија воени претставници за државните медиуми.

Вежбите, за кои Ксинхуа рече дека се одржуваат во размери без преседан, се одговор на Кина на посетата на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси, на Тајван во вторникот.

Таа е највисоко рангирана американска политичарка што го посетила Тајван во последните 25 години.

фото: илустрација

Сите информации поврзани со најновите случувања во Тајван можете да ги прочитате ТУКА. 

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина продолжува со воените вежби