23.03.2017 21:55

Ниту предигра, ниту оргазам: Ова е најдобриот дел од сексот


Ако до сега мислевте дека оргазмот е врв на сексуалниот однос, мора да ве известиме дека целиот живот сте во голема заблуда.

Поточно, тоа го порачуваат научниците, кои откриле дека најдобриот дел од сексот следува48 часа по самиот чин, а се нарекува „постсекусален сјај“.

Тоа е  оној природен сјај, со кој сме маѓепасни по сексуалните односи, кој подразбира љубов, задоволство и поврзаност со партнерот и кој може да го забележат сите околу нас, па дури и оние кои не ни се толку блиски.

Овој сјај е поврзан и со тоа колку сте среќни во вашата врска, затоа што сексот ги пворзува партнерите, со оглед на тоа дека во текот на чинот се ослободува окситоцин, хормон на среќата, кој ја потикнува интимноста. Исто така истражувањето покажало дека учесниците, кај кои задоволството по сексот било посилно, воопшто биле и посреќни во врскат аили бракот на почетокот, но и по истражувањето.

Со други зборови, задоволството ги поврзува луѓето за време, но и по сексуалниот однос, па влијае на нивната среќа, затоа имајте го тоа на ум и бидете среќни.

 


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments