06.12.2017 15:14

ЈП „Чистота и Зеленило“ и „Водовод“ работеле со добивка


Подобрено е финансиското работење на Јавните претпријатија во Куманово, информираа директорите на „Водовод“ и „Чистота и Зеленило“ . Водовод во третиот квартал оставрил позитивно финансико работење, но во вториот негативно. Сепак, додава дека поради енормно високите сметки кои ги плаќаат кон водостопанство кумановско липквоско поле, зтие би работеле во позитива. Тој се надева дека регулаторното тело ќе донесе цена која според Стојковски не треба да биде поголема од пет денари. Потсети дека со години плаќаат нереална цена за вода, која рече е желба на мал круг луѓе.

Тој се надева дека до крај ќе биде донесена цена и да се донесе систем кој ќе зависи од еконосмките потреби на претпријатијата и дека цената ан водата не смее да биде поголема од три проценти од просечниот приход на семејствата. Ако се продолжи со досегашниот начин на работа, од  Кумановско липковско поле, тогаш ќе мора да се прекрши законот, па повотрна  ќе мора да интервенира регулаторно тело.

Чистота и зеленило веќе со години работи позитивно вели, првиот чвек, сашо петрушевски.тоа според него се должи на скратуавње на нерационалните трошкови

Наплатата вели се движи од 80 до 90 проценти.


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува.

Последни наслови

Facebook Comments