Зошто всушност Русија ја нападна Украина?

Сподели со своите пријатели

Рускиот претседател Владимир Путин во четвртокот започна воена операција во Украина со експлозии кои се слушнаа низ целата земја, а министерот за надворешни работи предупреди дека е во тек „целосна инвазија“.

Loading...

Русија ја нападна Украина во она што може да биде почеток на војната во Европа поради барањата на Русија да го запре ширењето на НАТО на исток, пренесува НДТВ.

Потеклото на конфликтот

1 – Русија долго време се спротивставува на чекорот на Украина кон европските институции, и НАТО и Европската унија.

 

2 – Владимир Путин тврди дека Украина е марионета на Западот и дека и онака никогаш не била вистинска држава.

 

3 – Тој бара гаранции од Западот и Украина дека земјата нема да влезе во НАТО, одбранбен сојуз на 30 земји, и дека Украина ќе се демилитаризира и ќе стане неутрална држава.

 

Loading...

4 – Како поранешна советска република, Украина има длабоки социјални и културни врски со Русија и таму многу се зборува руски, но откако Русија изврши инвазија во 2014 година, тие односи се затегнати.

 

5 – Русија ја нападна Украина кога нејзиниот проруски претседател беше соборен на почетокот на 2014 година. Војната на истокот оттогаш однесе повеќе од 14.000 животи.