Зошто украинската армија го повлекува „Абрамс“ од линијата на фронтот?

Сподели со своите пријатели

Украинските вооружени сили ги повлекоа американските тенкови Абрамс од линијата за фронтот поради нивната ранливост, пишува Military Watch Magazine.

Loading...

„Украинската војска ги повлече своите тенкови М1А1 Абрамс од линијата на фронтот поради загриженоста за нивната ранливост на руските напади. Оваа одлука е донесена по големите загуби во борбите од средината на февруари“, се наведува во текстот.

Се вели дека најмалку пет од 31 тенк се уништени и уште неколку се онеспособени.

И покрај фактот што украинската индустрија значително го подобри нивото на оклопна заштита на возилото по испораката, украинските власти изразија скептицизам за ефикасноста на возилото, објаснува авторот на статијата.

Претходно беше објавено дека руските војници го евакуирале првиот Абрамс од линијата на фронтот во насока Авдиивка.

Руското Министерство за одбрана објави видео од руските вооружени сили како уништуваат американско возило.

Патем, за да го влече автомобилот, армијата прво мораше да изврши извидување за да се осигура безбедноста на операцијата.