Зошто стотици луѓе во Британија заминаа на работа само во гаќи? (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

„Ден без панталони“ се одржува секоја година во јануари. На тој ден, многу луѓе, главно во САД и Велика Британија, одат на работа – без панталони.

Loading...

Тоа се случи и денеска, кога стотици луѓе беа снимени без панталони во лондонското метро.

Годинава во иницијативата учествуваа 60 градови.

Се започна пред 12 години како шега на седум момци, а набрзо стана годишна прослава на лудоста.

Настанот го креираше групата „Improve Everywhere“ од Њујорк.

Точниот датум се менува секоја година, а на кој ден тимот ќе се шета по подземното метро без панталони, ќе се знае во декември.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Која нација троши најмногу пари на луксуз?

Идејата зад „Ден без панталони“ е прилично едноставна.

Патниците влегуваат во метрото на различни станици без панталони среде зима.

Loading...

Освен тоа, тие се однесуваат нормално и сите носат зимска облека, јакни, капи, ракавици и шалови, но не и панталони.

Како што додава британски Метро, ​​сите лондончани знаат дека иако е „слободен стил“, постојат одредени непишани правила за учество.

Меѓу правилата е да не зјапате во другите и да избегнувате контакт со очите.

Исто така, не е дозволена проѕирна или премногу оскудна облека како танга или манкини (костимот што го носи Борат).

А подготовката на настанот е специфична.

Организаторот – The Stiff Upper Lip Society секоја година ја чува патеката на возење во тајност.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бразилец ја лажирал својата смрт за да види кој ќе дојде на неговиот погреб

Оваа година, пристигнувањето во Чајнатаун ​​беше единствениот начин за заинтересираните да се приклучат на возењето.

 

Loading...