Зошто Путин се мачи со одржување избори кога веќе се знае победникот?

Сподели со своите пријатели

Критичарите редовно велеа дека Русија е диктатура, но без разлика меѓу 15 и 17 март во земјата се одржуваат претседателски избори, пренесува Дојче веле.

Loading...

Но, исходот беше предвиден многу пред отворањето на гласачките места: Владимир Путин, кој e на чело на земјата во последните 25 години, ќе го освои петтиот мандат.

Тоа значи дека тој ќе остане на власт во Кремљ најмалку до 2030 година.

На единствената јасна опозициска фигура, либералниот политичар Борис Надеждин, руските судови, вклучително и Врховниот суд, му забранија да учествува по жалба.

Меѓу другите кандидати е и Николај Харитонов (75), кој ја претставува локалната Комунистичка партија.

Кандидатот на оваа партија обично е на второто место зад Путин – иако далеку зад него.

Харитонов критикуваше некои аспекти од внатрешната политика на Путин, но ја поддржува руската инвазија на Украина.

Во трката е и Владислав Даванков. Со своите 40 години, тој е еден од најмладите кандидати и се претставува повеќе како либерал кога станува збор за ограничување на индивидуалните слободи во Русија.

Loading...

Сепак, тој исто така рече дека нема да ги критикува своите политички противници.

Според новинската агенција Ројтерс, Харитонов и Даванков би можеле да добијат меѓу четири и пет отсто од вкупниот број гласови.

Но, иако сите набљудувачи на Русија рекоа дека Путин ќе победи, руските претседателски избори навистина служат за одредена цел.

Нивната цел е да се справат со внатрешните и надворешните предизвици со кои се соочува режимот на Путин, рече Константин Калачев, политички аналитичар и поранешен советник во Кремљ.

Во земјата, изборите овозможуваат легитимирање на моќта на претседателот и покажуваат дека рускиот народ е обединет околу својот лидер, рече тој.

– А однадвор целта е да се покаже дека Путин спроведува [надворешна] политика заснована на барањата на народот – изјави Калачов за ДВ.

– Ова покажува дека претседателот и руското мнозинство се обединети и ги руши сите илузии на Запад – додаде тој.

Во земја каде што сите претпоставуваат дека исходот е однапред завршен заклучок, може да биде тешко да се натераат луѓето да излезат и да гласаат.

Loading...

Но, како што објави Медуза, независна веб-страница за вести со седиште во Латвија на почетокот на овој месец, руските власти преземаат чекори за да обезбедат претседателските избори да изгледаат што е можно полегитимни.

Целта е излезност на гласачите од 80 проценти. Тоа се прави, според Медуза, „со мобилизирање на електоратот зависен од владата: вработени во јавниот сектор, вработени во државните корпорации и големи компании, лојални на Владата, како и нивните роднини и пријатели“.

Членовите на сопствената партија „Единствена Русија“ на Путин се охрабруваат да донесат најмалку 10 луѓе со себе на избирачките места, пишува весникот, повикувајќи се на контакти блиски до политичката партија.

Владините и партиските функционери можат точно да видат кој ќе излезе поради електронското гласање или дигиталните кодови кои се користат за идентификација на гласачите.