Зошто повеќе уживаме во храната во кино? Еве што велат научниците!

Сподели со своите пријатели

Сигурно сте забележале дека кога одите во кино, одеднаш сакате пуканки, грицки, а можеби и нешто слатко.

Loading...

Ако мислевте дека зависи само од вас, се лажете – постојат низа логични научни објаснувања зад феноменот на зголемена желба за храна за време на кино проекциите.

Желбата за храна, дури и за обичните како пуканки или начос, станува многу поголема кога светлата се исклучуваат, а научниците откриле дека зад оваа појава стојат многу психолошки фактори.

Што е тоа што нè искушува да посегнеме по храна, опкружени со темнина и осветлени од сјајното кино платно?

Помалку светлина, повеќе задоволство

Како што покажуваат истражувањата, постои силна врска помеѓу нашето ниво на задоволство и осветленост, а темнината е таа што нè поттикнува да земеме уште неколку залаци, без грижа на совест и размислување за калориите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Завршена е изградбата на кулата Саграда Фамилија во Барселона

Таа „сензорна компензација“ можеби најдобро се објаснува со кинематографската темнина – кога ни е одземено едното сетило, другото станува поизострено и пожелно за сензации, пренесува Time.

„Кога го намалуваме осветлувањето, ние сме поопуштени, што вообичаено ни го зголемува задоволството, рече Сара Лефевр, вонреден професор по маркетинг на Државниот универзитет Мареј.

Пригушеното светло не само што нè поттикнува да јадеме повеќе, туку влијае и на нашата одлука за тоа што да грицкаме, а колку е потемна просторијата, толку повеќе сме склони да правиме помалку здрав избор на оброци – за да можеме да ја замениме салатата со помфрит и десерт ние инаку би го прескокнеле станува попримамливо.

Loading...

Во кината овој ефект е дополнително зајакнат, па оттука и објаснувањето за пуканките – целото внимание е насочено кон текот на дејството, па тие вкусно исчезнуваат од кутијата, еден по друг.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Завршена е изградбата на кулата Саграда Фамилија во Барселона

Влијание имаат и пониските температури во кината

Не е тајна дека температурите во кината често се пониски отколку во самиот трговски центар, или надвор (освен кога е зима), а тоа е само уште една во низата тактики кои кино салите ги користат за да ни ја зголемат желбата за храна.

Тие неколку степени помалку можат да имаат силно влијание врз нашиот метаболизам, а бидејќи практично не се движиме додека гледаме филм, телото почнува да се лади.

За да не замрзне целосно, во нашето тело „се вклучува“ механизмот за загревање кој троши дополнителна енергија и ете, наеднаш огладнуваме!

Она што го гледаме е исто така важно

И темата на филмот и активностите на главните ликови можат да ги обликуваат нашите желби. Но, што е финтата?

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Завршена е изградбата на кулата Саграда Фамилија во Барселона

Кога некој филмски херој ни е блиску по ставови и однесување, ние како публика се занесуваме од приказната и потполно несвесно се поистоветуваме со него, па ако ужива на вечера со пријателите или сочен бургер додека гледа филм, нашата желба за храна расте пропорционално.со секоја нова рамка.

Забележан е и трендот на конзумирање на одреден вид храна, карактеристичен за некои филмови.

Така, на пример, за време на прикажувањето на филмот за нинџа желките, се зголемува бројот на продадени пици во кината и блиските киосци за брза храна – затоа што пицата е омилената храна на славните четворица.

Loading...