Зошто потфрли моќната „Железна купола“ на Израел?

Сподели со своите пријатели

Се смета дека Израел ја има најдобрата противвоздушна одбрана во светот, специјално развиена за одбрана од сите видови ракети и ракети.

Loading...

На самиот врв се наоѓа антиракетниот систем Arrow 3 (неодамна купен од Германија), дизајниран да соборува балистички ракети со долг дострел.

Зад него се наоѓа системот Давидс Слинг за соборување балистички ракети со среден дострел, крстаречки ракети и големи беспилотни летала.

Израел се потпира на ракетниот систем „Железна купола“ за да се одбрани од ракети со краток и многу краток дострел.

Iron Dome беше развиена во првата деценија на овој век и стана оперативна во 2011 година.

Оттогаш до (7 октомври) ги бранеше израелските населби со ефикасност од 85 до 90 проценти.

Беше толку ефикасно што Израелците престанаа да одат во засолништа, верувајќи дека Железната купола ќе ги заштити од ракетни напади од Газа или јужен Либан.

Сепак, „Железната купола“ потфрли. Зошто?

Јадрото на системот Iron Dome се состои од радар за откривање и следење цел, командно место и фрлач.

Loading...

Радарот е најмодерниот AESA тип EL/M-2084 и е производ на ELTA Systems.

Нејзиниот краен опсег на гледање е 256 наутички милји (474 ​​км) за цели како што се борбени авиони.

Во рамките на системот Iron Dome, радарот се користи за рано откривање на ракети, артилериски и минофрлачки гранати, следење на нивните патеки на летот и наведување проектили до нив.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  УНИЦЕФ: Околу 90 отсто од децата во Газа живеат во тешка сиромаштија

Открива ракета со дијаметар од 122 милиметри на растојание од околу 70 километри.

Податоците од радарот се пренесуваат до командното место за управување со битки и контрола на оружјето.

Тој е полн со многу моќни компјутери кои ја обработуваат радарската слика во реално време и ја проценуваат патеката на летот на откриените цели.

Ако пресметките покажат дека ракетата ќе падне на ненаселена област, системот не работи.

Односно, дејствува само против заканите за населените места, воените позиции, аеродромите и другите важни објекти.

Loading...

Командното место за управување со битка и контрола на оружјето надгледува три до четири фрлачи во кои се сместени ракетите управувани со пресретнувачи Тамир.

Секој фрлач може да собере до 20 проектили, што значи дека секој воен брод има 60 до 80 проектили подготвени за лансирање.

Досега, израелската армија го користеше принципот на лансирање по два проектили кон секоја откриена цел за да обезбеди нејзино уништување. И тука настана проблемот.

Хамас истрела илјадници ракети за кратко време. Тоа е премногу и за Железната купола

Имено, израелската армија располага со 10 борбени бродови „Железна купола“.

Ако сите десет борбени бродови имаат по четири фрлачи, тоа би значело дека на почетокот на нападот располагаат со 800 проектили Тамир.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  „Ограничувањата во Ал Акса за време на Рамазан може да доведат до верска војна“

Сепак, барем еден воен брод е свртен кон јужен Либан за да го одбрани северен Израел, а веројатно има и во Голанската висорамнина.

Хамас тврди дека лансирал повеќе од 5.000 ракети во првиот бран напади.

Израелската армија најпрвин објави дека биле лансирани околу 2.500 ракети, но подоцна таа бројка ја зголемила на околу 3.500.

Loading...

Дури и ако израелските команданти го напуштија принципот на два проектили Тамир на една цел, и ако сите 10 борбени бродови „Железна купола“ беа во домет (Тамир има домет до 70 км) да ги уништат ракетите лансирани од Газа и ако секој Тамир го погоди нејзината цел, околу 2500 ракети лансирани од Газа не можеше да биде соборена.

Хамас едноставно ја „прегази“ Железната купола со досега невидена маса. Тоа не е ниту грешка ниту недостаток на самиот систем.

Виновни се политичарите кои не одвоија повеќе пари за набавка на Железната купола, сметајќи дека доволни се 10.

И беа досега.

Пристнува Iron Beame

Израел беше свесен дека Железната купола има големи недостатоци. Највисока цена е проектилот Тамир, за кој израелското Министерство за одбрана тврди дека е 50 илјади долари по парче.

Тоа значи дека трошокот за соборување на секој проектил е минимум 50 илјади долари, доколку се користи само еден проектил и до 100 илјади долари ако се користат два.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  СБ на ОН гласа за арапскиот предлог за резолуција за Газа, САД објавија вето

Друг проблем, кој доведе до пробивање на одбраната, е ограниченото количество ракети во фрлачите.

Израелската армија многупати предупредуваше дека таков масовен напад ќе го надмине капацитетот на Железната купола, но политичарите не веруваа дека тоа ќе се случи.

Всушност, повеќе се стравуваше дека таков напад би можел да дојде од правец на јужен Либан отколку од Газа.

Овој проблем може да се реши или со додавање нови фрлачи со многу скапи Тамири или со револуционерен нов пристап. А тоа е Железниот зрак (Iron Beame).

Овој систем користи ласерски зрак со моќност поголема од 100 kW наместо наведувани проектили.

Loading...

Благодарение на неа, трошоците за сеча ќе се намалат од 50 на 100 илјади на неколку долари.

Единствениот проблем е што Iron Beam се уште е во развој.

Поранешниот израелски премиер Нафтали Бенет го објави првиот оперативен систем за една година во февруари 2022 година.

Сепак, Rafael Advanced Defense Systems објави дека развојот ќе биде завршен до крајот на 2024 година или во текот на 2025 година.

Со оглед на последиците од ракетниот напад од Газа, треба да се очекува дека Рафаел ќе го забрза развојот и системот ќе биде оперативен веќе во 2024 година.

Loading...