Зошто нападите врз Израел му одговараат на Иран?

Сподели со своите пријатели

Техеран наводно му дал зелено светло на Хамас да изврши крвави напади врз Израел.

Loading...

Иран на тој начин би го збунил зближувањето на неговите два главни непријатели – Израел и Саудиска Арабија.

Во првиот напад во саботата, Хамас истрела илјадници ракети врз блиските израелски градови – одеднаш.

Набљудувачите се убедени дека таква акција била можна само со поддршка на Иран.

Според извештајот на американскиот Волстрит журнал, извори на Хамас рекле дека нападите биле планирани од август на неколку состаноци со иранската Револуционерна гарда во Бејрут.

Наводно, минатиот понеделник Техеран дал зелено светло за започнување на нападите.

Несомнено е дека Техеран е главниот поддржувач на палестинските терористички мрежи.

Се шпекулира дека само на Хамас му плаќаат по 30 милиони долари месечно, а тука е и групата Исламски џихад.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве зошто Америка нема да го нападне Иран - еден генерал го победи Пентагон

Се верува дека иранското знаење е применето за производство на ракети во самиот Појас Газа – шверцот стана тежок и непотребен, особено откако Египет ја затвори границата кон Газа пред десет години.

Се верува дека Иранската револуционерна гарда тренира борци на Хамас.

Заштитната моќ на муслиманите

Соработката меѓу Техеран и Хамас не е тајна – а за време на актуелните напади, портпаролот на Хамас му се заблагодари на Иран за поддршката.

„Веќе долго време, иранското општество ги критикува исплатите на Техеран кон Хамас и Хезболах. Се даваат пари за војна и оружје, додека економската криза продолжува во Иран“, вели Катарина Вилингер, дописник на германскиот јавен сервис АРД задолжен за Иран.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве зошто Америка нема да го нападне Иран - еден генерал го победи Пентагон

„Од друга страна, иако многу Иранци не го гледаат Израел како непријател, јасно е дека нивните симпатии и солидарност се огромно со Палестинците“, додава таа.

Техеран се претставува како заштитник на сите муслимани. Кога станува збор за непријателството кон Израел, поделбите меѓу сунитите и шиитите наводно се ставаат на втор план.

„Иран ја поддржува праведната одбрана на палестинската нација“, изјави во неделата иранскиот претседател Ебрахим Раиси. Тој додаде дека „ционистичкиот режим и неговите поддржувачи“ всушност ја загрозуваат безбедноста.

Пораки до Саудиска Арабија

Преку Хамас и либанскиот Хезболах, Иран користи марионети за да се справи со Израел. И така со Саудиска Арабија во постојана конкуренција да биде водечка регионална сила и шампион на исламскиот свет.

Loading...

Во моментов, иранските власти би можеле да бидат многу заинтересирани да го спречат зближувањето на нивните два непријатели – Израел и Саудиска Арабија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве зошто Америка нема да го нападне Иран - еден генерал го победи Пентагон

Тие две земји веќе разговараа за можна воена соработка, стравувајќи од ирански напад.

„Нападите се предупредување за сите кои бараат компромис со Израел“, изјави советник за надворешна политика на иранскиот ајатолах по нападите на Хамас.

Сепак, според АРД Вилингер, лидерите во Техеран внимаваат да не претераат со изјавите за да не ги загрозат разговорите во Виена за иранската нуклеарна програма.

Тие се надеваат дека ќе ги отстранат санкциите и ќе ја ублажат економската криза.

„Министерот за надворешни работи на Иран ја откажа посетата на Австрија бидејќи тамошната влада подигна израелски знамиња на административните згради. Но, во претходните случаи, реакциите од Техеран беа многу посилни“, додава Вилингер.